بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

معاون فنی و عمرانی استانداری آذربایجان شرقی بیان كرد: تمرکزگرایی یکی از دلایل اصلی کندی واگذاری های طرح های نیمه تمام است +صوت

معاون فنی و عمرانی استانداری آذربایجان شرقی تمرکزگرایی را یکی از دلایلی دانست که سبب شده روند واگذاری های پروژه ها نیمه تمام کند باشد.

1397/10/11
|
14:54
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع طرح های نیمه تمام دولت در آذربایجان شرقی و با حضور دکتر جواد رحمتی معاون فنی و عمرانی استانداری آذربایجان شرقی روی آنتن رفت.

جواد رحمتی در آغاز با اشاره به پروژه های نیمه تمام کشور که شامل بیش از 81 هزار پروژه استانی و سه هزار پروژه ملی است، گفت: اساسا تکمیل این پروژه ها با امکانات و منابع دولتی امکان پذیر نیست. دولت ساز و کارهای مختلفی برای این موضوع در سال های گذشته دید از جمله تصویب آئین نامه ای بود که بر اساس آن ساز و کارهای پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی مشخص می شد تا بدین شکل دولت از تصدی گری بعضی از امور ورزشی و فرهنگی، خارج شود.

وی اشاره کرد: در قانون بودجه سال 1397 نیز در تبصره 19، به این موضوع اشاره و ساز و کارهای جدید آن مشخص و تاکید شد. متاسفانه به دلیل ضعف هایی که وجود دارد، توفیق چندانی در واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی وجود ندارد.

معاون فنی و عمرانی استانداری آذربایجان شرقی تمرکزگرایی را یکی از دلایلی دانست که سبب شده روند واگذاری های پروژه ها نیمه تمام کند باشد و عنوان کرد: دستگاه های ملی و مرکزی علی رغم اینکه این مسئله در قانون آمده است، مخالفت می کنند. وقتی یک پروژه را در استان آذربایجان شرقی برای واگذاری مشخص می کنیم، مدیر آن پروژه بلافاصله به وزیر نامه می نویسد و وزیر هم نامه می زند تا جلوی واگذاری گرفته شود.

وی در بیان دیگر دلایل اظهار داشت: ساز و کار بعضی از پروژه ها از اساسا غلط است. به عنوان مثال پروژه نیمه تمامی در شهرستانی وجود دارد که اساسا انتفاعی از آن وجود ندارد یعنی درآمدی از آن نمی توان متصور شد. همچنین متاسفانه دستگاه ها برای اینکه یک پروژه به بخش خصوصی واگذار نشود، قیمت پایه بالایی می گذارند و مشتری هم برای آن پیدا نمی شود.

رحمتی به هزینه های مضاعفی که برای واگذاری پروژه ها وجود دارد اشاره کرد و گفت: برای اینکه یک پروژه واگذار شود، نیاز به مشاور دارد تا مشخص شود این پروژه قابل واگذاری است یا خیر و مشاورها نیز دستمزد بالایی دارند و شاید برای مشاور باید هزینه 30 میلیون تومانی را تقبل کرد که این مسائل سبب کند شدن روند واگذاری طرح های نیمه تمام شده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی