صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به اینکه بخش عمده قاچاق پوشاک از گمرکات انجام می شود، گفت: قاچاق پوشاک به صورت کوله بری و مسافری خیلی زیاد نیست و به همین جهت گمرک باید نظارت و کنترل بیشتری در این زمینه داشته باشد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع قاچاق پوشاک و با حضور سید عبدالمجید اجتهادی مدیر کل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات و دکتر پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

سید عبدالمجید اجتهادی در آغاز با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب بر مبارزه با قاچاق از ورود تا سطح عرضه تاکید دارند، گفت: همچنین در قانون مبارزه باقاچاق کالا و ارز صراحتا بر مبارزه با قاچاق از مبادی ورودی و حمل و نقل بین شهری تا محل عرضه تصریح دارد. در این قانون و در فصل پیشگیری، در ماده 13 قانون، کلیه کالاهای خارجی که وارد کشور می شود، باید کد شناسه کالا و رهگیری داشته باشند. این وظیفه وزارت «صمت» بوده که حدود سه سال نگارش آئین نامه آن طول کشید.

وی افزود: از کالاهایی که کد شناسه شان تقریبا انجام شده است، طرح رجیستری گوشی های موبایل بود که با موفقیت بیش از یک سال است که دارد اجرا می شود و واقعا ثمرات خیلی خوبی داشته باشد. اولویت دوم کد رهگیری مربوط به پوشاک بوده است که در حال حاضر طبق دستورالعمل صمت، کد شناسایی پوشاک تنظیم شده است و دستورالعمل آن سال گذشته به شرکت های وارد کننده ابلاغ شده است.

مدیر کل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات در گفتگو با رادیو گفت و گو به اعتراض برخی از بخش های خصوصی اشاره کرد و بیان داشت: آن ها اعتقاد دارند مبارزه با قاچاق باید از مبادی ورودی باشد اما بهترین مبارزه در سطح عرضه است زیرا اگر سطح عرضه نا امن شود و امکان عرضه وجود نداشته باشد، خود به خود کالا دیگر وارد نمی شود و نمونه آن را در گوشی موبایل ها شاهد هستیم.

وی افزود: در برنامه ای که ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا داشته است، تصمیم گرفته شد پوشاک های خارجی که مجوز ورود به داخل کشور ندارند و محرز است قاچاق است، جمع آوری شود. البته باید محرز شود آن جنس واقعا همان برند خارجی است که ورودش ممنوع است.

در ادامه پورمختار با تصریح بر اینکه باید در بخش عرضه مبارزه با قاچاق کالا با جدیت و قوت بیشتری رسیدگی شود، گفت: کاری که وزارت «صمت» در دوره قبل کرد و طرح شبنم را حذف کرد، زمینه ساز قاچاق شد درحالیکه هیچ توجیهی برای آن نداشت.

وی تصریح کرد: یکی از کارهایی که سازمان تعزیرات باید انجام دهد، الزام وزارت صنعت، معدن و تجارت برای احیای طرح شبنم است. البته گفته شده است کد رهگیری همان طرح شبنم است و امیدوار هستیم خیلی سریع تر اجرایی شود.
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به اینکه بخش عمده قاچاق پوشاک از گمرکات انجام می شود، عنوان کرد: قاچاق پوشاک به صورت کوله بری و مسافری خیلی زیاد نیست و به همین جهت گمرک باید نظارت و کنترل بیشتری در این زمینه داشته باشد.

وی تاکید کرد: کنترل عرضه قوی ترین، نزدیکترین و اثربخش ترین راه برای مبارزه با قاچاق کالا و به ویژه پوشاک است زیرا خیلی از برندهایی که وارد می شود باید ثبت سفارش داشته باشد و اگر نداشته باشد، باید با فروشنده به جرم فروش کالای قاچاق برخورد شود و اگر هم برند غیر واقعی است، کلاهبرداری صورت گرفته است و باز هم باید با آن برخورد شود.

مرتبط با این خبر

  • مناطق آزاد از اهداف خود فاصله گرفته اند

  • دولت به جای توسعه کمی مناطق آزاد، آنها را ساماندهی کند

  • ممانعت بانک مرکزی از ترخیص خودرو منطقی نیست

  • دستمزد کارگران تکافوی 25درصد مخارج زندگی را می دهد

  • آن هایی که ارزصادراتی را پس نداده اند؛ مجرمند! +صوت

  • اعتراضات جلیقه زردها موقعیت اقتصادی فرانسه را دچار بحران کرده +صوت

  • تمام لاشه های گوسفندی حادثه هواپیما، دفع شدند +صوت

  • مجلس حقوق تضییع شده ایران را در قراردادهای خارجی مطالبه می کند

  • نقش ویژه مناطق آزاد در مقابل تحریم های اخیر +صوت

  • شهرداری تهران موظف به تشکیل دیوان محاسبات شهری شد