صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

سفیر پیشین ایران در کابل گفت: نیازی به مذاکره با آمریکایی ها نداریم و در حقیقت دلیلی برای مشارکت آمریکایی ها جهت ایجاد صلح و ثبات برقرار وجود ندارد زیرا مردم افغانستان می توانند به کمک کشورهای همسایه این کار را انجام دهند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع پیغام آمریکا به ایران برای مذاکره درباره افغانستان و با حضور دکتر فداحسین مالکی سفیر پیشین ایران در کابل به روی آنتن رفت.

فداحسین مالکی در آغاز ضمن اشاره به پیشنهاد آمریکایی ها برای مذاکره در خصوص افغانستان گفت: نمونه این موضوع را در عراق و سوریه داشتیم یعنی هر زمان و مکانی که آمریکایی ها ورود پیدا می کردند، خسارت های سنگینی به ملت ها وارد می کردند و پس از آنکه به بن بست می خوردند، از ایران به عنوان قدرتمند ترین کشور همسایه تقاضای کمک می کردند.

وی در عین حال تصریح کرد: شرایط در افغانستان متفاوت است زیرا بخاطر اینکه نگاه و نگرشی که به افغانستان به عنوان یک کشور همسایه و پارسی زبان داریم، با نگاه آمریکا بسیار متفاوت است و قطعا جمهوری اسلامی ایران این ملاحظه را خواهد داشت و اساسا ما نیازی به آمریکایی ها نداریم و در حقیقت دلیلی برای مشارکت آمریکایی ها جهت ایجاد صلح و ثبات برقرار وجود ندارد زیرا مردم افغانستان می توانند به کمک کشورهای همایسه این کار را انجام دهند.

سفیر پیشین ایران در کابل در گفتگو با رادیو گفت و گو بیان کرد: سیاست و استراتژی ایران آن است که هر آنچه منافع ملت و دولت قانونی افغانستان باشد، احترام می گذارد و بر آن اساس همکاری می کنیم تا صلح در این کشور همسایه برقرار باشد اما آمریکایی ها اینگونه نیستند. آن ها 17 سال در منطقه حضور داشتند و همیشه سعی می کردند با تکیه به ابزار نظامی و زور و تهدید، اهداف خود را پیش ببرند که البته این راهبرد جواب نداد و افغانستانی ها را هم زیر بار این موضوع نرفتند.

فداحسین مالکی با اشاره به آوردن «خلیل زاد» توسط آمریکایی ها، عنوان کرد: آن ها به هر طریقی تلاش می کنند قبل از خروج شان از افغانستان به یک دستاوردی به نام صلح برسند و به نام خودشان تمام شود که البته کشورهای منطقه متوجه این ترفند آمریکایی ها شده اند.

این دیپلمات باسابقه کشورمان تاکید کرد: نه ایران و نه دولت افغانستان نیازی به انعقاد پیمان با آمریکایی ها نداریم و در 17 سال گذشته نیز افغانستان نشان داده تمایلی به این موضوع ندارد. در دستور کار جمهوری اسلامی ایران همیشه این بوده که نسبت به افغانستان منافع ملی و مردمی ارجحیت داده شود و شرایط فعلی ایجاب می کند حضور ایران پر رنگ شود.

مرتبط با این خبر

  • امپراطوری دلار در حال شکست است

  • خوداظهاری؛ مبنای تشخیص اموال و دارایی مسئولان

  • کم کاری وزارتخانه ها؛ مانع بهبود فضای کسب و کار

  • جمهوری اسلامی؛ مهمترین دلیل روابط خبیثانه عربستان با صهیونیستها

  • عملکرد وزارت ارتباطات در مقیاس با نیازها، مناسب نیست

  • تصویب FATF، کمک به دشمن است

  • دستور رئیس دستگاه قضا برای برخورد با بی اخلاقی‌ها در اینترنت، منافی آزادی‌ شخصی نیست

  • تضعیف حاکمیت دلار آمریکا در صحنه مبادلات بین المللی

  • ایران می تواند بازرسی های آژانس را کاهش دهد

  • تهاتر مطالبات صندوق های بازنشستگی از اموال دولتی