صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

سفیر پیشین ایران در کابل گفت: نیازی به مذاکره با آمریکایی ها نداریم و در حقیقت دلیلی برای مشارکت آمریکایی ها جهت ایجاد صلح و ثبات برقرار وجود ندارد زیرا مردم افغانستان می توانند به کمک کشورهای همسایه این کار را انجام دهند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع پیغام آمریکا به ایران برای مذاکره درباره افغانستان و با حضور دکتر فداحسین مالکی سفیر پیشین ایران در کابل به روی آنتن رفت.

فداحسین مالکی در آغاز ضمن اشاره به پیشنهاد آمریکایی ها برای مذاکره در خصوص افغانستان گفت: نمونه این موضوع را در عراق و سوریه داشتیم یعنی هر زمان و مکانی که آمریکایی ها ورود پیدا می کردند، خسارت های سنگینی به ملت ها وارد می کردند و پس از آنکه به بن بست می خوردند، از ایران به عنوان قدرتمند ترین کشور همسایه تقاضای کمک می کردند.

وی در عین حال تصریح کرد: شرایط در افغانستان متفاوت است زیرا بخاطر اینکه نگاه و نگرشی که به افغانستان به عنوان یک کشور همسایه و پارسی زبان داریم، با نگاه آمریکا بسیار متفاوت است و قطعا جمهوری اسلامی ایران این ملاحظه را خواهد داشت و اساسا ما نیازی به آمریکایی ها نداریم و در حقیقت دلیلی برای مشارکت آمریکایی ها جهت ایجاد صلح و ثبات برقرار وجود ندارد زیرا مردم افغانستان می توانند به کمک کشورهای همایسه این کار را انجام دهند.

سفیر پیشین ایران در کابل در گفتگو با رادیو گفت و گو بیان کرد: سیاست و استراتژی ایران آن است که هر آنچه منافع ملت و دولت قانونی افغانستان باشد، احترام می گذارد و بر آن اساس همکاری می کنیم تا صلح در این کشور همسایه برقرار باشد اما آمریکایی ها اینگونه نیستند. آن ها 17 سال در منطقه حضور داشتند و همیشه سعی می کردند با تکیه به ابزار نظامی و زور و تهدید، اهداف خود را پیش ببرند که البته این راهبرد جواب نداد و افغانستانی ها را هم زیر بار این موضوع نرفتند.

فداحسین مالکی با اشاره به آوردن «خلیل زاد» توسط آمریکایی ها، عنوان کرد: آن ها به هر طریقی تلاش می کنند قبل از خروج شان از افغانستان به یک دستاوردی به نام صلح برسند و به نام خودشان تمام شود که البته کشورهای منطقه متوجه این ترفند آمریکایی ها شده اند.

این دیپلمات باسابقه کشورمان تاکید کرد: نه ایران و نه دولت افغانستان نیازی به انعقاد پیمان با آمریکایی ها نداریم و در 17 سال گذشته نیز افغانستان نشان داده تمایلی به این موضوع ندارد. در دستور کار جمهوری اسلامی ایران همیشه این بوده که نسبت به افغانستان منافع ملی و مردمی ارجحیت داده شود و شرایط فعلی ایجاب می کند حضور ایران پر رنگ شود.

مرتبط با این خبر

  • قانون جدید چک اثرات مثبتی در اقتصادی و تجارت خواهد داشت

  • وظیفه حفظ ارزش پولی ملی بر عهده بانک مرکزی است

  • مناطق آزاد از اهداف خود فاصله گرفته اند

  • دولت به جای توسعه کمی مناطق آزاد، آنها را ساماندهی کند

  • ممانعت بانک مرکزی از ترخیص خودرو منطقی نیست

  • دستمزد کارگران تکافوی 25درصد مخارج زندگی را می دهد

  • آن هایی که ارزصادراتی را پس نداده اند؛ مجرمند! +صوت

  • اعتراضات جلیقه زردها موقعیت اقتصادی فرانسه را دچار بحران کرده +صوت

  • تمام لاشه های گوسفندی حادثه هواپیما، دفع شدند +صوت

  • مجلس حقوق تضییع شده ایران را در قراردادهای خارجی مطالبه می کند