صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: شواهد نشان می دهد دولت های اروپایی به دنبال بازی کردن با ایران نیستند و می خواهند ساز و کار مالی، تحقق پیدا کند اما توان آن را ندارند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع تعهد اتحادیه اروپا برای راه اندازی ساز و کار ویژه مالی و برای تسهیل فرآیند تجارت با ایران و با حضور حسن بهشتی پور تحلیلگر مسائل سیاسی به روی آنتن رفت.

حسن بهشتی پور در آغاز با اشاره به ساز و کار مالی اتحادیه اروپا، گفت: اتحادیه اروپا و دولت هایی مانند آلمان، فرانسه و ایتالیا، در حقیقت علاقه دارند با ایران همکاری داشته باشند اما عملا توان آن را ندارند.

وی اضافه کرد: ارزیابی اروپایی این است که از نظر اقتصادی و هم امنیتی با ایران همکاری داشته باشند و به همین سبب تلاش می کنند برجام را حفظ کنند و در این راستا دنبال پیدا کردن راهکاری برای همکاری با ایران هستند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه شرکت های متوسط و بزرگ در اروپا که تامین کننده منابع مالی دولت از طریق مالیات هستند، با آمریکا رابطه نزدیکی دارند، عنوان کرد: مناسبات اقتصادی این شرکت ها با آمریکا خیلی بیشتر از ایران است و به همین جهت با دولت های اروپایی در این زمینه همکاری نکردند و خودشان را در ماجرای ایران کنار کشیدند.

وی بیان کرد: دولت های اروپایی در بروکسل که مرکز اروپا محسوب می شود، دنبال ساز و کاری بودند که حداقل یک بانک را جهت تسهیلات مالی بین ایران و اروپا ایجاد کنند که پس از بحث و تبادل نظر قرار شد آلمانی ها این بانک را ایجاد و فرانسوی ها اداره کنند. این کار قرار بود در ابتدای سال میلادی 2019 انجام شود که باز هم به تاخیر افتاد.

بهشتی پور در گفتگو با رادیو گفت و گو درباره علت اجرایی نشدن این ساز و کار بیان کرد: علت این موضوع همکاری نکردن شرکت های بزرگ و متوسط اروپایی است زیرا این شرکت ها باید ساز و کار مالی را به گونه ای تعریف کنند که اولا با دلار معامله نکنند و صرفا با یورو باشد و سوم اینکه با آمریکا رابطه نداشته باشند و فقط با ایران مبادله کنند. همچنین قرار بود اکثر مبادلات به صورت کالا به کالا باشد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: شواهد و قرائن نشان می دهد دولت های اروپایی به دنبال بازی کردن با ایران نیستند و می خواهند ساز و کار مالی تحقق پیدا کند اما توان آن را ندارند و از ابتدا مشخص بود با توجه به پیوستگی اقتصادی اروپا و آمریکا، عملا توان این کار را ندارند.

مرتبط با این خبر

  • قانون جدید چک اثرات مثبتی در اقتصادی و تجارت خواهد داشت

  • وظیفه حفظ ارزش پولی ملی بر عهده بانک مرکزی است

  • مناطق آزاد از اهداف خود فاصله گرفته اند

  • دولت به جای توسعه کمی مناطق آزاد، آنها را ساماندهی کند

  • ممانعت بانک مرکزی از ترخیص خودرو منطقی نیست

  • دستمزد کارگران تکافوی 25درصد مخارج زندگی را می دهد

  • آن هایی که ارزصادراتی را پس نداده اند؛ مجرمند! +صوت

  • اعتراضات جلیقه زردها موقعیت اقتصادی فرانسه را دچار بحران کرده +صوت

  • تمام لاشه های گوسفندی حادثه هواپیما، دفع شدند +صوت

  • مجلس حقوق تضییع شده ایران را در قراردادهای خارجی مطالبه می کند