صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون حقوقی مجلس درباره تاثیرات قانون جدید چک، گفت: پیش بینی می کنیم این قانون اثرات خیلی خوب و ارزنده ای در حوزه اقتصادی و تجارت و مبادلات مردم ایجاد کند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع قانون جدید چک و با حضور دکتر محمد علی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

محمد علی پورمختار در آغاز با اشاره به قانون جدید چک اظهار داشت: با مطالعات زیادی که در مجلس صورت گرفت و استفاده از نظرات کارشناسان بانکی و دستگاه های مختلف که با این موضوع درگیر بودند، این طرح تهیه شد و بعد از تصویب و تائید شورای نگهبان ابلاغ شد.

وی درباره تاثیرات قانون جدید چک، اظهار داشت: پیش بینی می کنیم این قانون اثرات خیلی خوب و ارزنده ای در حوزه اقتصادی و تجارت و مبادلات مردم ایجاد کند زیرا قانون جدید چک یک اعتماد سازی درباره خود چک ایجاد خواهد کرد و کسی که چکی را می پذیرد، با اطمینان از اینکه صاحب چک دارای اعتبار کافی است، معامله می کند زیرا می تواند مستقیما درباره صادر کننده چک از بانک مرکزی استعلام کند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو درباره دیگر اثرات قانون جدید چک، عنوان کرد: این قانون می تواند در اعتبار سنجی اشخاص و کسانی که قرار است چک برای آن ها در بانک ها صادر شود، کمک بسیار زیادی کند که این رویکرد جدید توسط بانک مرکزی مدیریت می شود. در این راستا، موسسات خاصی با مجوزات بانک مرکزی تاسیس خواهند شد و اجرای این امر را بر عهده خواهند گرفت تا صاحبان چک هر مبلغی که دوست دارد را ننویسند.

وی به ویژگی های دیگر قانون جدید چک اشاره کرد و بیان داشت: اگر چک فرد برگشت بخورد، کلیه حساب های او در هر بانک و موسسه اعتباری و مالی به اندازه مبلغ چک بسته می شود تا اگر در سایر حساب ها پولی داشت، بانک موظف است، آن را به مدت یک سال مسدود کند تا دارنده چک بتواند آن را وصول کند. در شرایط فعلی فرد ممکن است حتی در یک بانک، حساب های مختلفی داشته باشند اما در صورت برگشت خوردن چک، نمی توانند حساب های دیگر را مسدود کنند و پول چک را پرداخت کنند اما با قانون جدید، این امکان به صورت آنلاین ایجاد می شود.

پورمختار ابراز داشت: اگر کسی چکی صادر کرد و برگشت خورد، محدودیت اعتباری برای او ایجاد می شود؛ از جمله اینکه حساب جدیدی برای وی ایجاد نمی شود و هیچ گونه تسهیلاتی به آن پرداخت نمی شود.

مرتبط با این خبر

  • کمک های نقدی سازمان های حمایتی جایشان را به اشتغال زایی خواهند داد

  • کمیسیون عمران مخالف جدی فروش بلیط چارتری است

  • نشست ورشو، هیچگونه تاثیری در سیاست های منطقه ای ایران نخواهد داشت

  • FATF یک برجام دیگر است

  • تهاتر، ظرفیت مناسبی برای تجارت با کشورهای دیگر است

  • متاسفانه بعضی ها، تلاش می کنند نفوذ دشمن را توهم بدانند

  • مهمترین پیام مردم در 22 بهمن، همبستگی و ایستادگی پای نظام بوده است

  • روسیه به دنبال پررنگ تر کردن نقش خود برای حفظ برجام است

  • سفر رئیس مجلس به ژاپن؛ ابزاری در راه دیپلماسی بین الملل

  • تولید 700 هزار پیام توسط رسانه های بیگانه برای نیامدن مردم به راهپیمایی