بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس: حساسیت مجمع نسبت به CFT و پالرمو بدلیل اصل امنیت و منافع ملی است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره فرجام بررسی لوایح CFT و پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: برای مجمع مسائل امنیت و منافع ملی مهم است زیرا محتوای کنوانسیون در اتاق فکر استکبار جهانی پخت وپز می شوند.

1397/11/07
|
18:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی CFT در مجلس تشخیص مصلحت نظام و با حضور دکتر سید حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

سید حسین نقوی حسینی در آغاز با بیان اینکه پس از 41 توصیه FATF به ایران، چهار لایحه از طرف دولت برای اجرایی شدن این توصیه ها به مجلس ارسال شد، گفت: مجلس تقریبا هر چهار لایحه را با رفت و برگشت هایی که با شورای محترم نگهبان داشت، تصویب کرد و دو لایحه از چهار لایحه یعنی پالرمو و CFT همچنان محل اختلاف ماند.

وی افزود: چون اختلاف بیشتر، محتوای کنوانسیون ها بود، به همین جهت بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد و آن ها نیز در کمیسیون های تخصصی خودشان این لوایح را بررسی می کنند و منتظر هستیم تا مجمع تصمیم نهایی را اتخاذ کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو بیان کرد: بعد از نظر کمیسیون های تخصصی، قطعا این این لایحه به صحن علنی مجمع خواهد رفت. البته تصمیم گیری برای هر دو کنوانسیون خیلی سخت است و موضوع آسانی نیست زیرا از یک طرف امنیت ملی کشور و منافع ایران مد نظر است و ممکن است با تصویب این لوایح، سلطه بیگانگان بر کشور بیشتر شود. از سوی دیگر ایران برای مبادلات بین المللی و حضور در عرصه بین المللی باید این موانع را از سر راه بردارد و این نشان از اهمیت این دو لایحه است.

وی درباره فرجام بررسی لوایح CFT و پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: با بررسی هایی که داشتیم، فکر می کنم برای مجمع مسائل امنیت و منافع ملی خیلی مهم باشد زیرا محتوای کنوانسیون در اتاق فکر استکبار جهانی پخت و پز می شوند و نمی دانیم سر و ته این کنوانسیون ها در اختیار کیست.

نقوی حسینی تصریح کرد: تجربه مواجه با غرب نشان داده است، از این نوع کنوانسیون ها ابزاری استفاده می کنند و همیشه یک بام و دو هوا به این مسائل نگاه می کنند و این تناقضات در برخورد با جمهوری اسلامی ایران بسیار بیشتر دیده می شود.

وی ادامه داد: در قضیه بازداشت مرضیه هاشمی دیدید چگونه با حقوق بشر و با آزادی مبادله اطلاعات برخورد می کنند. در همین راستا معاون خزانه داری آمریکا اعلام کرد برای تحریم نقطه ای ایران، نیاز به اطلاعات دقیق از تبادلات جمهوری اسلامی داریم و انتظار داریم FATF این اطلاعات را در اختیار ما بگذارد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی