صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

آهنگران گفت: شرکت شهرک های صنعتی مسئول ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بانه بوده و قرار است این منطقه از ابتدای سال 98 کار خود را آغاز کند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع منطقه ویژه اقتصادی بانه و با حضور جعفر آهنگران مدیر مناطق ویژه اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به روی آنتن رفت.

جعفر آهنگران در آغاز با اشاره به اینکه ایجاد چند منطقه ویژه اقتصادی در سال 98 ، در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، گفت: بعد از تصویب این مناطق در مجلس، دولت، سازمان مسئول آن منطقه، محدوده و همچنین موضوع آن فعالیت را مشخص می کند. از زمره این مناطق، منطقه ویژه اقتصادی بانه بود که در دو سال اخیر سازمان مسئول آن، شرکت شهرک های صنعتی بوده که با انجام کار زیرساختی در منطقه ویژه و همچنین محدود کردن آن و امکان واگذاری زمین به سرمایه گذار، از ابتدای سال 98 کار خود را آغاز کند.

وی خاطرنشان کرد: در کردستان دو منطقه ویژه اقتصادی داریم و با وجود آنکه بانه در حال عملیاتی شدن است، متاسفانه هنوز مریوان که نزدیک مرز باشماق قرار گرفته است، نتوانسته سازمان مسئولی را برای خودش تعیین کند و به همین جهت از مدیریت عالی استان کردستان درخواست داریم، راجع به مریوان نیز این اقدام را کند تا بتوانیم با اقلیم کردستان ارتباط دو طرفه ایجاد کنیم.

مدیر مناطق ویژه اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در گفتگو با رادیو گفت و گو درباره تفاوت های مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد اظهار کرد: منطقه آزاد و منطقه ویژه باید به صورت منفک از هم مورد استفاده قرار گیرند. سازمان های مناطق آزاد قطعا دولتی هستند اما قانون گذاری به بخش خصوصی و غیر دولتی اجازه داده است که بتوانند مناطق ویژه اقتصادی ایجاد کنند.

وی درباره دیگر تفاوت های این دو مناطق بیان کرد: بسیاری از قوانین و مقررات مناطق ویژه اقتصادی مانند سرزمین اصلی است و مزیت های بسیار کمتری نسبت به مناطق آزاد دارند که معافیت مالیاتی از جمله آنها است؛ مناطق آزاد کشور با 20 سال معافیت مالیاتی در همه عرصه های اقتصادی برخوردار هستند، اما ویژه اقتصادی مانند شهرک های صنعتی از هفت سال معافیت مالیاتی آن هم در بخش تولید و معدن می توانند استفاده کنند.

پوی اشاره کرد: مسائل مالی و عملیات های پولی و بانکی و مقررات سرمایه گذاری مناطق ویژه اقتصادی مانند سرزمین اصلی است، اما در مناطق آزاد مزیت بیشتری دارد. البته مزیت اصلی مناطق ویژه که آن را با مناطق آزاد تقریبا مشترک می کند طبق تعریف قانون گذار، این مناطق خارج از قلمرو گمرکی داخل کشور محسوب می شوند و مقررات صادرات و واردات بر آن ها حاکم نیست، لذا برای سرمایه گذار مقرون به صرفه است از این مناطق مواد اولیه را بدون دغدغه از خارج از کشور بیاورد.

مرتبط با این خبر

  • تحریم دریایی را دور می زنیم...

  • افزایش قیمت بنزین؛ تحمیل فشار بیشتر به مردم

  • قانون رسیدگی به دارایی مقامات، ضامن پیشگیری از فضاسازی علیه مسئولین است

  • اگر مسکن مهر نبود قیمت خانه 20 برابر می شد

  • جنگ افروزی علیه ایران هزینه زیادی برای ترامپ خواهد داشت

  • با اظهارات جهانگیری درباره سهمیه بندی کوپنی موافقم

  • 100هزار فرصت شغلی با راه اندازی توریسم حلال در شرق آسیا

  • اولویت با برگزاری الکترونیکی انتخابات است

  • امریکا می داند تحریم نفتی ایران شدنی نیست

  • ضرورت پالایش قوانین غیر ضروری