صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

هانی زاده گفت: هدف از باقی ماندن نیروهای آمریکایی در شرق فرات، ایجاد پادگانی در مرز مشترک عراق و سوریه برای آموزش به نیروهای باقی مانده داعش بوده است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو با موضوع ایجاد راه فرار برای عناصر داعش توسط آمریکا حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل به روی آنتن رفت.

هانی زاده در آغاز با اشاره به خروج نیروهای آمریکایی از شرق فرات با دستور رئیس جمهور این کشور در چند ماه گذشته، گفت: این اقدام با اعتراض فرماندهان آمریکایی مواجه شد و بعدا قرار بر این شد 400 نیروی تفنگدار دریایی آمریکا همچنان در آن منطقه باقی بمانند.

وی اضافه کرد: هدف از باقی ماندن نیروهای آمریکایی در شرق فرات، این بود که این نیروها یک پادگانی را در مرز مشترک عراق و سوریه ایجاد کنند تا نیروهای باقی مانده داعش را آموزش دهند و آنها را به جای دیگری منتقل کنند و به همین دلیل در طول ماه های اخیر برخی از فرماندهان داعش در این منطقه، زیر نظر نیروهای آمریکایی آموزش دیدند تا در فرصت مناسب آن ها را خارج کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با رادیو گفت و گو تصریح کرد: سفر اخیر بشار اسد به این جهت بود که نیروهای مردمی سوریه با حمله به این منطقه از سوریه، گروهک را دستگیر و متلاشی کنند قبل از اینکه نیروهای آمریکایی آن ها را از منطقه خارج کنند. بنابراین اقدام راهبردی سوریه منجر به فروپاشی نیروهای تکفیری شد که زیر نظر تفنگداران آمریکایی آموزش دیده بودند.

وی در عین حال به تلاش آمریکا برای نجات داعش اشاره کرد و اظهار داشت: آمریکایی ها سعی دارند باقی مانده داعش ها که حدود 350 نفر هستند را از منطقه خارج کنند و این موضوع پس از تسلیم شدن 150 نفر از عناصر این گروهک، شدت گرفته است.

هانی زاده عنوان کرد: آمریکایی ها تلاش می کنند خودشان را عامل شکست داعش معرفی کنند در حالی که آن ها درحال آموزش داعش بودند و حمله ناگهانی نیروهای سوریه آن ها را غافلگیر کرد و باعث شکست داعشی ها و نقش بر آب شدن نقشه آمریکایی ها شد.

مرتبط با این خبر