صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان پوشاک گفت: مناطق آزاد باید درگاه صادراتی باشند یعنی مواد اولیه به این مناطق وارد شود و سپس مسیر صادراتی شکل بگیرد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع تبعات ورود کالاهای ممنوع از طریق بازار آزاد و با حضور مجید افتخاری عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان پوشاک و فروزان زیادلو کارشناس مناطق آزاد به روی آنتن رفت.

فروزان زیادلو در آغاز با بیان اینکه واردات با اهداف مختلفی انجام می شود، گفت: یکی از اهداف واردات در زمان های بخصوص آن است که بازار تنظیم شود و همچنین کنترل تورم و ایجاد فراوانی در عرضه نیز یکی دیگر از دلایل ورود کالا است. البته این اقدامات در شرایطی صورت می گیرد که واحدهای صنعتی در بحران تولید و اشغال قرار نداشته باشند.

وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر در شرایطی قرار گرفته ایم که واحدهای مختلف در شرایط بدی هستند و بسیاری از واحدهای صنعتی رو به تعطیلی هستند و یا تعطیل شده اند و در بهترین حالت به ظرفیت پایین کار می کنند. در این شرایط واردات گروه چهارم، برای رشته های مرتبط صنعتی آثار زیان باری برای کشور و صنعت دارد و وضعیت را بدتر می کند.

مشاور سازمان منطقه آزاد اروند در گفتگو با رادیو گفت و گو درباره دیگر دلایل واردات کالاها گفت: این واردات بر اساس مقررات ایجاد شده، سبب می شود درآمدهای مناطق آزاد از محل تعرفه عوارض گمرکی افزایش پیدا کند و بیشتر می توانند به توسعه ناحیه ای خودشان بپردازند.

وی به حجم 140 میلیون دلاری واردات کالاهای ممنوع از مناطق آزاد اشاره کرد و بیان داشت: این حجم از واردات عدد بزرگی نیست و در مقابل تولید صنعتی که 33 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می دهد، بسیار اندک است.

در ادامه مجید افتخاری به فلسفه ایجاد مناطق آزاد اشاره کرد و بیان داشت: مناطق آزاد باید پایگاه و درگاه صادراتی باشد یعنی مواد اولیه به مناطق آزاد ورود پیدا کند و آنجا بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم که مسیر صادراتی شکل بگیرد اما مناطق آزاد هم اینک تبدیل به درگاه و بنادر وارداتی شده اند.

وی بیان کرد: گفته می شود برای مدیریت تقاضا اجازه واردات انجام می شود اما با توجه به شرایط امروز که انبار واحدهای تولیدی پوشاک پر است و عرضه و تقاضا دچار مشکل است، این کار لطمات زیادی وارد می کند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان پوشاک تصریح کرد: بیش از 90 درصد از تولید صنفی و نه تولیدی شکل می گیرد و دلایل تعطیلی این واحدها آن است که کالاهای تولیدی شان در انبارها باقی مانده است و نتوانسته اند کالاهایشان را به فروش برسانند.

مرتبط با این خبر

  • قاچاق در مناطق آزاد باید به صفر برسد

  • تقویت صادرات مناطق آزاد،پشتوانه ی رشد تولید کشور

  • اضافه کردن مناطق آزاد به دلایل سیاسی است

  • منطقه آزاد کیش؛ تولید کننده بخش اعظم نیاز دارویی کشور

  • زیرساخت های لازم در مناطق آزاد ایجاد نشده است

  • کل واردات از مناطق آزاد پنج میلیون دلار از حدود 60 میلیارد دلار است

  • ممنوعیت ترانزیت کالاهای گروه چهار به مناطق آزاد، برخلاف مقررات است

  • ستاد مقابله با تحریم در مناطق آزاد راه اندازی شد

  • آغاز به کار منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی(ره) در سالجاری

  • سرمایه خارجی در مناطق آزاد نزدیک به صفر است