صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

بهشتی زاده گفت: باید تمهیدات بازدارنده اتخاذ شود، چراکه صرف کنترل مرزهای کشور نمی توان جلوی قاچاق را گرفت، بنابراین باید در بخش های دیگر نیز برنامه ریزی کنیم.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع ایاد نظارت های مرزی و مستمر و با حضور رضا بهشتی زاده سخنگوی اسبق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و کارشناس مبارزه با قاچاق به روی آنتن رفت.

رضا بهشتی زاده در آغاز با بیان اینکه در کشور سه نوع مرز داریم، گفت: نوع اول مرزها قانونی و رسمی هستند، نوع دوم مرزها به صورت رسمی اما غیرقانونی است و نوم سوم مرزها نیزمرزهای متداول آبی یا خاکی هستند.

وی بیان کرد: مسئله مبارزه با قاچاق کالا و ارز در هر کدام از این مرزها ملزومات و شرایط ویژه خودش را دارد؛. به عنوان مثال در مرزهای رسمی گمرک و نیروهای نظارتی از جمله نیروی انتظامی و مرزبانی مستقر هستند. در این چند سال برای حفاظت از این نوع مرزها زحمات زیادی کشیده شده است و در تمام دنیا این مرزها به صورت ماشینی و با استفاده از دستگاه های ایکس ری کنترل می کنند اما این دستگاه ها نیز تنها درصدی از ترددات را کنترل می کنند.

این کارشناس مبارزه با قاچاق در گفتگو با رادیو گفت و گو تاکید کرد: باید تمهیداتی اتخاذ شود که بازدارنده باشد و صرف کنترل مرزهای کشور نمی توان جلوی قاچاق را گرفت و بنابراین باید در بخش های دیگر نیز برنامه ریزی کنیم.

وی با تصریح بر اینکه قاچاق یک زنجیره است، عنوان کرد: در چنین شرایطی، قاعدتا مبارزه با قاچاق نیز یک زنجیره است. رهبر معظم انقلاب تاکید دارند مبارزه با قاچاق باید پیش از مبادی تا سطح عرضه، برنامه ریزی شود و بنابراین یکی از مهمترین زنجیره های مبارزه، پیشگیری است تا کالای قاچاق وارد کشور نشود.

سخنگوی اسبق ستاد مبارزه با قاچاق کالا یکی دیگر از زنجیره های مبارزه با قاچاق کالا را کنترل مرز عنوان کرد و اظهار داشت: در بعضی از مناطق این کنترل به صورت کامل انجام می شود اما در بعضی از مناطق نیز به دلیل شرایط جغرافیایی، امکان کنترل فیزیکی سخت افزاری وجود ندارد.

وی اشاره کرد: در سال های اخیر کارها و اقدامات مناسبی برای کنترل مرزها انجام شده است که به عنوان نمونه می توان به استقرار دستگاه های ایکس ری اشاره کرد اما این دستگاه ها نیز محدودیت دارند. به عنوان مثال در مرز آبی شهید رجایی در روز حدود سه تا چهار هزار کامیون در روز تردد می کنند که کنترل همه آن ها با دستگاه خیلی زمان بر است.

مرتبط با این خبر

  • راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت نقطه عطفی در تاریخ نظام سلامت است

  • توسعه قضایی، افزایش ارائه خدمات به مردم است

  • حضور نسل جوان باعث افزایش کیفیت سیاست گذاری‌های شواری عالی انقلاب فرهنگی می‌شود

  • معامله قرن؛ طرحی که به وحدت بیشتر گروه های فلسطینی انجامید

  • امریکا باید دست از حمایت از تروریست ها بردارد

  • ساخت مسکن ارزان قیمت در بافت فرسوده شهری

  • شورای راهبری دادرسی الکترونیک نقش موثری در سیاست گذاری و راهبری این حوزه دارد

  • قانون؛ مانع اصلی برسر راه واگذاری ایران خودرو و سایپا

  • مواضع اروپا و بریتانیا در مورد اینستکس همچنان نامشخص است

  • مطالبه سه هزار میلیاردی شهرداری از دولت