صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

بهشتی زاده گفت: باید تمهیدات بازدارنده اتخاذ شود، چراکه صرف کنترل مرزهای کشور نمی توان جلوی قاچاق را گرفت، بنابراین باید در بخش های دیگر نیز برنامه ریزی کنیم.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع ایاد نظارت های مرزی و مستمر و با حضور رضا بهشتی زاده سخنگوی اسبق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و کارشناس مبارزه با قاچاق به روی آنتن رفت.

رضا بهشتی زاده در آغاز با بیان اینکه در کشور سه نوع مرز داریم، گفت: نوع اول مرزها قانونی و رسمی هستند، نوع دوم مرزها به صورت رسمی اما غیرقانونی است و نوم سوم مرزها نیزمرزهای متداول آبی یا خاکی هستند.

وی بیان کرد: مسئله مبارزه با قاچاق کالا و ارز در هر کدام از این مرزها ملزومات و شرایط ویژه خودش را دارد؛. به عنوان مثال در مرزهای رسمی گمرک و نیروهای نظارتی از جمله نیروی انتظامی و مرزبانی مستقر هستند. در این چند سال برای حفاظت از این نوع مرزها زحمات زیادی کشیده شده است و در تمام دنیا این مرزها به صورت ماشینی و با استفاده از دستگاه های ایکس ری کنترل می کنند اما این دستگاه ها نیز تنها درصدی از ترددات را کنترل می کنند.

این کارشناس مبارزه با قاچاق در گفتگو با رادیو گفت و گو تاکید کرد: باید تمهیداتی اتخاذ شود که بازدارنده باشد و صرف کنترل مرزهای کشور نمی توان جلوی قاچاق را گرفت و بنابراین باید در بخش های دیگر نیز برنامه ریزی کنیم.

وی با تصریح بر اینکه قاچاق یک زنجیره است، عنوان کرد: در چنین شرایطی، قاعدتا مبارزه با قاچاق نیز یک زنجیره است. رهبر معظم انقلاب تاکید دارند مبارزه با قاچاق باید پیش از مبادی تا سطح عرضه، برنامه ریزی شود و بنابراین یکی از مهمترین زنجیره های مبارزه، پیشگیری است تا کالای قاچاق وارد کشور نشود.

سخنگوی اسبق ستاد مبارزه با قاچاق کالا یکی دیگر از زنجیره های مبارزه با قاچاق کالا را کنترل مرز عنوان کرد و اظهار داشت: در بعضی از مناطق این کنترل به صورت کامل انجام می شود اما در بعضی از مناطق نیز به دلیل شرایط جغرافیایی، امکان کنترل فیزیکی سخت افزاری وجود ندارد.

وی اشاره کرد: در سال های اخیر کارها و اقدامات مناسبی برای کنترل مرزها انجام شده است که به عنوان نمونه می توان به استقرار دستگاه های ایکس ری اشاره کرد اما این دستگاه ها نیز محدودیت دارند. به عنوان مثال در مرز آبی شهید رجایی در روز حدود سه تا چهار هزار کامیون در روز تردد می کنند که کنترل همه آن ها با دستگاه خیلی زمان بر است.

مرتبط با این خبر

  • قوانین فرهنگی مجلس معضلات اقتصادی را رقم زده است

  • اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق در انتظار رفع ایراد شورای نگهبان!

  • ضرورت ارتقای سطح آگاهی جامعه در مورد تبعات قاچاق کالا

  • آموزش و مشاوره؛ دو حلقه مفقوده در صنعت پوشاک

  • کمتر از 40 درصد قاچاق از طریق سوء استفاده ها انجام می شود

  • تداوم بازرسی های مستمر در حوزه کالاهای سلامت محور و دارویی در سال 96

  • برای فرار از خدمات پس از فروش کالا بصورت قاچاق وارد می شود

  • کاهش آمار ورودی و کشفیات قاچاق در سال جاری

  • اهداف ستاد مبارزه با قاچاق کالا محقق شده است

  • با تصویب قانون مبارزه با قاچاق، تکالیف دستگاه ها مشخص شد