صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

دیپلمات با سابقه کشورمان گفت: اروپا از نظر اقتصادی وابستگی زیادی به آمریکا دارد و وجود شرکت‌های چند ملیتی این وابستگی را بیشتر کرده است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع ساز و کار مالی و تجاری «اینستکس» توسط اروپا و با حضور علیرضا شیخ عطار دیپلمات با سابقه به روی آنتن رفت.

علیرضا شیخ عطار در آغاز با بیان اینکه بیش از آنکه مشکل مبادلات مالی بین ایران و غرب وجود داشته باشد، مشکلات سیاسی داریم، گفت: این مشکل سیاسی تا وقتی پا برجا باشد، اینستکس یا هر ساز و کار مالی دیگر، نمی تواند راه حل اساسی ایران و غرب باشد.

وی با اشاره به دو تحلیلی که درباره مشکل سیاسی ایران و غرب وجود دارد، اظهار داشت: یک تحلیل آن است که آمریکا و اروپا تقسیم نقش کرده اند؛ یعنی آمریکا نقش پلیس بد و اروپا نقش پلیس خوب را بازی می کند. آمریکا از برجام خارج می شود اما اروپا وعده های تو خالی می دهد تا ایران را سرگرم کند که البته شخصا این تحلیل را با این شدت قبول ندارم.

این دیپلمات با سابقه کشورمان بیان کرد: اروپا در یک تناقض گیر کرده است. اروپا از یک طرف خودش را مهد تمدن غرب می داند، زیرا پدیده های مهمی که امروز پایه های غرب را شکل می دهند مانند سکولاریسم و لیبرالیسم، از اروپا است. از سوی دیگر با توجه به نزدیکی که اروپایی ها از نظر جغرافیایی به غرب آسیا دارند، این قاره را نسبت به مسائل این منطقه هشیارتر می کند زیرا مسائل امنیتی که در این منطقه رخ می دهد، خیلی زود در اروپا تاثیر می گذارد و در بحران سوریه شاهد بودیم، موج پناهندگان اروپا را دچار مشکل کرد.

وی تصریح کرد: اروپا به دنبال این است که در غرب آسیا تنشی نباشد و از سوی دیگر، اروپا به لحاظ اقتصادی نیز به این منطقه علاقه دارد و با توجه به اینکه بازار بزرگی محسوب می شود، نمی تواند بی توجه به آن بگذرد.

شیخ عطار با تصریح بر اینکه نگرانی های امنیتی اروپایی با آمریکا مشترک نیست، گفت: آمریکا به دلیل مسافت جغرافیایی بیشتر به دنبال قدرت نمایی در منطقه است و امنیت داخلی آمریکا از این منطقه آسیب نمی بیند.

این دیپلمات با سابقه کشورمان با اشاره به اینکه اروپا از نظر اقتصادی و مالی وابستگی زیادی به آمریکا دارد، اظهار داشت: وجود شرکت های چند ملیتی این وابستگی را بیشتر کرده است و بخشی از سهام آن ها در بورس آمریکا قرار دارد و در واقع دست اروپا به مقدار زیادی زیر ساطور آمریکاست.

مرتبط با این خبر