صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

حسینی گفت: با توجه به تغییر نرخ سود سپرده، حجم نقدینگی افزایش یافت، به همین جهت نخستین کاری که مجلس باید انجام دهد، اصلاح ساختار بانکداری است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع تاکید رهبر معظم انقلاب بر اصلاح بانکداری و با حضور محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و کامران ندری کارشناس مسائل پولی و بانکی روانه آنتن شد.

محمد حسینی در آغاز با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور و نام گذاری سال توسط رهبر انقلاب برای رونق تولید، گفت: برای اینکه مجلس و دولت بخواهند این شعار را که از ضروریات جامعه است، اجرا کنند باید موارد مختلف زیادی را اصلاح کرد که یکی از این بسترها، مربوط به بانک ها است.

وی تصریح کرد: متاسفانه در اقتصاد از ابزارهای بازار سرمایه تاکنون استفاده نکرده ایم و سالیان سال، اقتصاد کشور بانک محور عمل کرده و شرایط به گونه ای شده است که بانک های کشور در حوزه بنگاه داری فعالیت زیادی داشته اند و اگر به صورت های مالی بانک ها نگاه کنید، می بینید بهترین بانک های کشور نیز در موضوع کفایت سرمایه ای که منشا گرفتن خدمات بانکی است، مشکل دارند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به مصوبات مجلس برای کارکرد بهتر بانک ها، خاطرنشان کرد: در قانون رفع موانع تولید که در سال 94 مصوب شد، به صراحت اعلام شد که با توجه به میزان بدهی و دارایی های راکد بانک ها، واگذاری آن دارایی ها شروع شد اما متاسفانه این روند خیلی کند پیش رفت.

وی اضافه کرد: با توجه به تغییر نرخ سود سپرده ای که به صورت دستوری در اقتصادی کشور عمل می شود، حجم نقدینگی بالا رفت و بانک ها کمتر به سمت خروج از بنگاه داری حرکت کردند و به همین جهت نخستین کاری که مجلس باید انجام دهد، اصلاح ساختار بانکداری است.

در ادامه کامران ندری با تاکید بر ضرورت خروج بانک ها از بنگاه داری گفت: گفتن این جمله خیلی ساده است، اما عملیاتی کردن آن کار سخت و دشواری است. بخشی از این بنگاه داری که بانک ها گرفتار آن شده اند، بالاجبار بوده است زیرا در ازای مطالباتی که از دولت داشته اند، مجبور شدند بعضی از بنگاه هایی که در اختیار دولت بوده را در ازای مطالبات تملک کنند و ناخواسته به این مقوله ورود کردند.

وی بیان کرد: در شرایط فعلی که حتی قیمت سهام بنگاه ها نیز افزایش پیدا کرده است، اما باز هم فروش سهام بنگاه ها توسط بانک ها، جذابیتی برای آنها ندارد و ممکن است بانک ها را با ضرر و زیان مواجه کند و به همین دلیل خارج شدن بانک ها از بنگاه داری کار سختی است و به طور طبیعی خود بانک ها تمایلی به این کار ندارند مگر اینکه از ناحیه بانک مرکزی تحت فشار قرار بگیرند.

کارشناس مسائل پولی و بانکی درباره چگونگی تحت فشار قرار دادن بانک ها توسط بانک مرکزی اظهار کرد: معمولا بانک ها زمانی تحت فشار قرار می گیرند که برای دسترسی بانک ها به منابع مالی بانک مرکزی محدودیت قرار دهیم و مجبور شوند برای تامین نقدینگی مورد نیاز خودشان سهام بنگاه هایی که در اختیار دارند را به فروش برسانند.

مرتبط با این خبر

  • تحریم دریایی را دور می زنیم...

  • افزایش قیمت بنزین؛ تحمیل فشار بیشتر به مردم

  • قانون رسیدگی به دارایی مقامات، ضامن پیشگیری از فضاسازی علیه مسئولین است

  • اگر مسکن مهر نبود قیمت خانه 20 برابر می شد

  • جنگ افروزی علیه ایران هزینه زیادی برای ترامپ خواهد داشت

  • با اظهارات جهانگیری درباره سهمیه بندی کوپنی موافقم

  • 100هزار فرصت شغلی با راه اندازی توریسم حلال در شرق آسیا

  • اولویت با برگزاری الکترونیکی انتخابات است

  • امریکا می داند تحریم نفتی ایران شدنی نیست

  • ضرورت پالایش قوانین غیر ضروری