بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

تحلیلگر مسایل آمریكا: اخراج وزیر امنیت داخلی آمریکا یک بازی تبلیغاتی برای انتخابات است

ایزدی در خصوص چرایی اخراج وزیر امنیت داخلی آمریکا گفت: شاید این مسئله بازی تبلیغاتی ترامپ باشد و از این جهت خیلی ربطی به عملکرد وزیر ندارد.

1398/01/21
|
10:10

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع استعفای ناگهانی وزیر امنیت داخلی آمریکا و گسترش اختلاف نظرها در حوزه امنیت داخلی با ترامپ و با حضور دکتر فواد ایزدی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و تحلیلگر مسائل آمریکا به روی آنتن رفت.

فواد ایزدی با رد استعفای وزیر امنیت داخلی آمریکا، آن را یک اخراج دانست و گفت: طی توییتی ترامپ اعلام کرد که وزیر امنیت داخلی دیگر وزیر نخواهد بود. معمولا این سبک ترامپ است و زمانی که می خواهد فردی را اخراج کند با توجه به اینکه به توجه رسانه ای علاقه مند است، می خواهد خودش خبر را اعلام نماید و این اقدام با ساختار سیاسی امریکا معمول نیست ولی ترامپ زمانی که می خواهد وزرا را اخراج کند، توئیت می کند.

وی با اشاره به اخراج وزیر امنیت داخلی آمریکا در عین خوش خدمتی به ترامپ، اظهار داشت: وزیر امنیت داخلی، مسئولیت مرزهای آمریکا از جمله جدا کردن فرزندان مهاجران از مادران خود در مرزها را دارد که گفته می شود بیش از دو سال طول می کشد تا فرزندان به آغوش مادران و خانواده هایشان برگردند و این یک فاجعه انسانی است و این درسی است که حتی افراد خوش خدمت به ترامپ هم مشخص نیست کارشان جواب بدهد و در آخر هم اخراج می شوند.

تحلیلگر مسائل آمریکا در گفتگو با رادیو گفت و گو در خصوص دلیل اخراج وزیر امنیت داخلی آمریکا از کابینه ترامپ عنوان کرد: دلیل اخراج را ترامپ اعلام نکرده ولی باید گفت بحث مهاجرت از جمله مباحث کلیدی برای ترامپ است و با توجه به اینکه ترامپ، نژاد پرست است و با توجه به انتخابات سال آینده در آمریکا، وی از موضوع مهاجرت استفاده خواهد کرد و در حقیقت پیامی که دارد منتقل می کند این است که من انقدر در حوزه مهاجرت، تند و سختگیر هستم و پای کارم که فردی مانند این وزیر را که خوش خدمتی کرده، اخراج می کنم و فرد قوی تر یا تندتری را جایگزین می کنم.

ایزدی تصریح کرد: این مساله شاید یک بازی تبلیغاتی باشد و از این جهت خیلی ربطی به عملکرد وزیر ندارد و بیشتر مرتبط با طراحی های سیاسی است که ترامپ دارد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی