صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

مشاور رئیس سازمان برنامه وبودجه گفت: باوجود بانک اطلاعاتی درباره تعداد افراد خانواده این امکان هست که قیمت دو نرخی برای بنزین تعریف کنیم و به همین جهت موضوع سهمیه بندی بنزین، قوی ترین احتمال در حال حاضر مطرح است.

ابوذر ندیمی در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با بیان اینکه بحث همه دولت ها و مجلس همواره این بوده که چگونه می توان مصرف را کنترل کرد، آلودگی زیست محیطی را کاهش داد تا از نظر عدالت و مصرف، تفاوت شایانی بین دهک ها نباشد، گفت: از قدیم، یک اهرم، موضوع قیمت بوده و در خصوص جلوگیری از قاچاق معکوس بنزین و سوخت به خارج از کشور نیز، عمدتا همین موضوع افزایش قیمت مطرح می شود.

وی اشاره کرد: نسبت به افزایش قیمت همیشه گرانی هایی وجود دارد در خصوص تامین بنزین اقشار ضعیف و هم از جهت سوء استفاده و تاثیر روانی که ممکن است رخ دهد. نخستین اقدام جدی که در این حوزه در دولت های نهم و دهم انجام شد، استفاده از کارت هوشمند بود که بدانیم چه کسی، چه میزان و در کجا مصرف می کند و اطلاعات خوبی نیز ایجاد شد و بخش عمده ای از اجرا را پشت سر گذاشت.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه با اظهار به اینکه تاکنون چندین سناریو درباره تغییر وضعیت بنزین مطرح شده است، اظهار کرد: یکی از این سناریوها سهمیه بندی بنزین است و طی جلساتی که در کمیسیون انرژی و کمیسیون تلفیق برگزار شد، درباره سهمیه هر فرد صحبت شد. البته این مسئله هم ممکن بود پیش بیاید که برخی ممکن است با سهمیه فروشی هم خدمات ندهند و هم باعث سوء استفاده ناشی از رانت شود.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که در این زمینه مطرح شد، قیمت تلفیقی بود که قیمت هایی را به صورت حداقلی مانند کالای اساسی مطرح کنید و برای مازاد آن قیمت های متفاوتی تعیین کنیم.

ندیمی با اشاره به اینکه بانک اطلاعاتی درباره تعداد افراد خانواده ها وجود دارد، اظهار داشت: به نظر می رسد، این امکان باشد که قیمت دو نرخی برای بنزین تعریف کنیم و در پله های بعدی، با اهرم قیمتی، وضعیت بنزین را کنترل کنیم و به همین جهت موضوع سهمیه بندی بنزین قوی ترین احتمال در حال حاضر مطرح است.

وی اشاره کرد: یک قیمت میانه ای برای حداقل قیمت بنزین در نظر گرفته ایم که همین قیمتی است که در حال حاضر بنزین عرضه می شود و یک قیمت نیز بالاتر است که بتوان همه طبقات جامعه را مدیریت کنیم.

مرتبط با این خبر

  • قاچاقچیان سوخت؛ دزدانی در ردای پادشاه

  • با احیای کارت سوخت افکار را به سمت سهمیه بندی منحرف می کنند!

  • افزایش قیمت بنزین به بهانه سهمیه بندی +صوت

  • هدف از سهمیه بندی بنزین کاهش قاچاق سوخت است +صوت

  • سهم مصرف انرژی خانگی تنها 29درصد است

  • ورود مردم به بازار بنزین؛ کاهش قاچاق یا دلال بازی؟

  • بنزین1000 تومانی دوام نمی آورد/ هنوز درباره بنزین تصمیم نگرفته ایم

  • تعیین تکلیف نهایی بنزین در جلسه مشترک مجلس و دولت

  • جهانگیری می خواست با طرح موضوع کوپن نقش دولت را پررنگ جلوه دهد

  • مدیریت مصرف سوخت با کارت شخصی میسر نیست