بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

ابوالفضل ظهره وند قطعنامه 2231 به آمریکا اجازه مانور علیه ایران نمی دهد

دیپلمات باسابقه کشورمان درباره تلاش آمریکا برای تفسیر قطعنامه 2231 تصریح کرد: این قطعنامه اجازه مانور زیاد به آمریکا را نمی‌دهد.

1398/03/19
|
17:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع تلاش وقیحانه آمریکا و متحدانش برای تفسیر قطعنامه 2231 شورای امنیت و ضرورت برخورد فعالتر نظام با بی عملی اروپا و با حضور دکتر ابوالفضل ظهره وند دیپلمات با سابقه کشورمان روی آنتن رفت.

ابوالفضل ظهره وند در آغاز با بیان اینکه ترامپ رئیس جمهور آمریکا از چند جهت تلاش می کند مسیر مذاکره را از طریق فشار باز کند، گفت: دیپلماسی آمریکا فشار و مذاکره است که بخشی از آن فشار تحریم ها، بخش دیگر خروج از برجام و همچنین اردوکشی نظامی و آوردن ناوگان جنگی به منطقه بوده است.

وی به تلاش جدید آمریکا برای تفسیر قطعنامه 2231 اشاره کرد و اظهار داشت: این موضوع در رابطه با تست موشک های بالستیک است و مجموعه این موارد، نیاز شدید ترامپ را به یک دستاورد در رابطه با ایران نشان می دهد زیرا رئیس جمهور آمریکا در مذاکرات خود با کره شمالی و جنگ تعرفه ای با چین به بن بست خورده است و در روابط با اروپا نیز به نتیجه خاصی نرسیده است.

این دیپلمات با سابقه کشورمان ضمن اشاره به شکست ترامپ در منطقه، عنوان داشت: تصور ترامپ این است اگر بتواند امتیاز ویژه ای را تحت عنوان مذاکره با ایران، به دست بیاورد، می تواند کارتی را به زمین بزند و ادعا کند بزرگترین مانع را برداشته است.

وی درباره تلاش آمریکا برای تفسیر قطعنامه 2231 تصریح کرد: این قطعنامه اجازه مانور زیاد به آمریکا را نمی دهد. در این قطعنامه، آزمایش موشکی به هیچ عنوان ممنوع نشده بلکه توصیه شده است که در دوره برجام تا شش سال ایران از انجام آزمایش موشک های بالستیک خودداری کند. همچنین در این قطعنامه درباره وزن این موشک ها نیز تفسیر وجود دارد که از این نظر هم، این قطعنامه نمی تواند دست آمریکا را برای استفاده علیه ایران پر کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی