صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل سیاسی گفت: امکانات کشور برای مقابله با تحریم ها کم نیست ولی مشکل در برنامه و مدیریت و عدم مبارزه جدی با مفاسد و مافیا و رانت خواری و قاچاق است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع پیامدهای استراتژی مقاومت برای جمهوری اسلامی ایران و علل ثمر بخش بودن آن در پیام رهبری و با حضور دکتر سید هادی سید افقهی کارشناس مسائل سیاسی روی آنتن رفت.

سید هادی سید افقهی یکی از اصولی ترین مفاهیم مقاومت را پایداری و ایستادگی مردم بر آنچه که باور دارند و آمادگی برای جانفشانی و دفاع از این باورها و ارزش ها و اعتقادات دانست و گفت: انقلاب اسلامی با دست همین مردم به پیروزی رسید. رهبری جایگاه خود را دارد ولی نقش مردم محوری است و این را مکررا هم از حضرت امام خمینی (ره) می شنیدیم که می فرمودند «میزان رای مردم است».

وی یادآو شد: مردم در تمام صحنه های اقتصادی، سیاسی، در برابر تهدیدها و حتی جنگ، خودشان سرنوشت خود را تعیین می کنند. بنابراین همین مردم وقتی مقابل تهدیدهای خارجی و فساد داخلی مقاومت، ایستادگی و جانفشانی کنند، این مفهوم مقاومت را متجلی می کند.

کارشناس مسائل سیاسی در ادامه ضمن بیان اینکه این کافی نیست و فقط یک ضلع مقاومت است، گفت: این مقاومت نیاز به رهبری و فرماندهی و مهندسی عقلانی و حکیمانه دارد و مدیر و مدبر می خواهد.

وی افزود: ما همانند جسمی هستیم که نیازمند گلبول های سفید است. نیروهای مسلح حکم گلبول های سفید را دارند تا اگر دشمنی خواست به این جسم آسیبی برساند، گلبول های سفید هر میکروب و ویروسی که می خواهد وارد جسم این امت بشود، در برابرش ایستادگی می کنند.

سید افقهی خاطر نشان شد: بنابراین مفهوم مقاومت، مجموعه اضلاعی است که برآیند و برون رفت شان یک ارزش به نام مقاومت است که در هر مناسبتی و در هر شرایط و تحول خاصی این مقاومت به یک شکل خاص، خودش تجلی پیدا می کند.

این کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با رادیو گفت و گو به مهمترین ثمرات مقاومت برای نظام و انقلاب اشاره و عنوان کرد: شاخص ثمردهی مقاومت مبتنی بر شعارها و راهبردهایی است که به عنوان نوامیس و ثوابت این انقلاب از بدو وقوع این انقلاب مطرح شدند.

وی اضافه کرد: شعار ما «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» بود، شعار دیگر ما که جزو نوامیس و لایتغیرهای این انقلاب است، «نه شرقی و نه غربی» است. شعار ما به قول حضرت امام و با الهام از فرمایش حضرت امیر علیه السلام «کونا للظالمین خصما وللمظلوم عونا» حمایت از محور مقاومت است که در راس آن مسئله فلسطین است. هرگاه ما نسبت به این شعارها و این ثوابت انقلاب وفادار ماندیم به همان اندازه ثمراتش را برداشت خواهیم کرد.

سید افقهی تاکید کرد: با این مقاومت و ایستادگی نسبت به وفاداری این شعارها و ثوابت انقلاب، تاکنون توانسته ایم ثمره این مقاومت را با وفاداری نسبت به این شعارها و شاخص های اصلی و در واقع قطب نمای انقلاب مان ببینیم.

وی یادآور شد: زمانی که ترامپ از توافق هسته ای خارج شد، 12 شرط را مطرح کرد. ما هیچ کدام از این شرایط را نپذیرفتیم چون هر کدام از این شرایط، ثمره استقلال و مقاومت را فاسد می کرد و لذا می بینیم ترامپ دچار آشفتگی در تصمیم گیری نسبت به انقلاب شده و این نتیجه مقاومت و ثمرات آن است.

کارشناس مسائل سیاسی با اظهار بر اینکه در حال حاضر مقاومت اقتصادی محور قرار گرفته چون دشمن بر این مسئله دارد سرمایه گذاری می کند، تصریح کرد: چون مسئله اقتصادی و تحریم ها تماس مستقیم با زندگی و معیشت مردم دارد، نمادش محسوس تر است ولی مقاومت های دیگری نیز وجود دارد که این فشار اقتصادی را قابل تحمل تر می کند.

وی عنوان کرد: ما در مقابله با مشکلات اقتصادی، سابقه و تجربه خوبی را داریم. شرایط الان ما به مراتب بهتر از شرایط زمان جنگ است. به گواهی شخص مقام معظم رهبری، 70 درصد مشکلات اقتصای ما بخاطر اختلال در روش و مدیریت و طرح و برنامه اقتصادی ما است. مردم به این امیدوارند که در مقابل تهدید بزرگتری قرار گرفتیم و باید شرایط سخت را تحمل کنیم.

سید افقهی متذکر شد: امکاناتی که کشور برای مقابله با این تحریم ها دارد، کم نیست بنابراین مشکل در بحث طرح و برنامه و مدیریت و عدم مبارزه جدی با مفاسد و مافیا و رانت خواری و قاچاق است و زمانی اعتماد مردم بیشتر خواهد شد که هم در تعدیل و تصحیح وظایف اقتصادی، برنامه اقتصادی، اولویت های اقتصادی دقیق تر عمل می شود و هم با سلطان ها برخوردها بیشتر شود.

مرتبط با این خبر

  • ایران، روسیه و ترکیه به زودی به قطب تجاری در منطقه تبدیل می شوند

  • احتکار در شرایط کنونی کمک به دشمن است +صوت

  • بازگشت پول نفت در هاله ای از ابهام...

  • سایه سنگین دلار برسر معاملات اقتصادی ایران و اروپا +صوت

  • جهان امریکا را به سخره خواهد گرفت...

  • از قوای سه گانه خیری به مردم نمی رسد

  • ذخیره داروی وارداتی برای یکسال و نیم آتی الزامی است

  • ایران؛ یکی از ارزان ترین کشورهای توریست پذیر در دنیا

  • شرکت های کوچک اروپایی؛ آخرین امید در پسابرجام؟!

  • یک نماینده مجلس: تحریم ها منجر به کاهش تولید خودرو شده است