صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

استاد دانشگاه گفت: علوم سیاسی به ما یاد می دهد که صرفا اگر در بحث های اقتصادی به پیشرفت برسید لزوما به معنای قدرت سیاسی نخواهد بود یعنی باید قدرت سیاسی را در کنار عمق نفوذ پیش ببرید.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع تجربه ترس مقطعی در برابر استکبار جهانی و پیامدهای آن و با حضور دکتر یاسر برخورداری استاد دانشگاه روی آنتن رفت.

یاسر برخورداری با اظهار به اینکه در ادبیات علوم سیاسی و روابط بین الملل واژه ای به صورت تخصصی و آکادمیک به عنوان نرمش نداریم، گفت: آنچه که بیشتر بر آن تاکید می شود مسئله مذاکره، تعامل، دور هم نشستن است و آن چیزی که اکثر کشورها حداقل در شعار، پایبندی خود را نشان می دهند و آن را ابراز می کنند، این است که بتوان مسائل را با شیوه هایی غیر از شیوه های خشونت آمیز حل و فصل کرد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در این بحث مبدع واژه نرمش است، تصریح کرد: واژه ای که توسط رهبر انقلاب ابداع و در مورد آن صحبت شد نرمش قهرمانانه بود یعنی نرمشی که ملاحظات خاص خودش را داشته باشد.

این استاد دانشگاه در گفتگو با رادیو گفت و گو متذکر شد: در محافل سیاسی، فارغ از پسوند قهرمانانه به واژه نرمش اکتفا می شود. در مواقعی که به سختی می خوریم مجبور هستیم که از خود نرمش ابرازکنیم اما نرمش قهرمانانه دارای فاکتور هایی است.

وی یادآور شد: وقتی در تاریخ نگاه می کنیم به تجربه دکتر مصدق برخورد می کنیم و متوجه می شویم تلاش هایی که در آن سال توسط دکتر مصدق و آیت الله کاشانی صورت گرفت، مردم و افکار عمومی برای اینکه از منابع عمومی کشورشان حفاظت و حراست کنند چگونه سرکوب می شود و در آن زمان دولت دکتر مصدق نرمش مقطعی را در مقابل ایالات متحده امریکا مرتکب می شود و بعد هم چوب این اعتماد را می خورد.

برخورداری در ادامه به بیانیه الجزایر بین ایران و آمریکا در ماجرای گروگانگیری که در اشغال لانه جاسوسی صورت گرفت، اشاره کرد و گفت: در این بیانیه ایران متعهد شد که گروگان ها را آزاد کند و در مقابل آمریکا اعلام کرد که بر پنج تعهد وفادار خواهد بود و آن را اجرایی خواهد از جمله عدم مداخله در امور ایران، استرداد دارایی های ایران، لغو تحریم های تجاری ایران، حل و فصل دعاوی آمریکا علیه ایران و برگشت دارایی هایی که شاه مخلوع از ایران خارج کرده بود. درحالیکه تاکنون بعد از گذشت نزدیک به 40 سال هیچ کدام از اینها عملیاتی نشده است.

وی در خصوص چرایی رفتار خصمانه آمریکا نسبت به ایران اظهار داشت: آمریکایی معتقدند مادامی که کشور و ملت جمهوری اسلامی ایران اجازه ندهند که منافع خود را از این کشور استحصال کنم و به نفت ایران، منابع طبیعی این کشور و به جغرافیای سیاسی ایران دسترسی داشته باشم، این رفتار را خواهم داشت.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه امریکا در تمام کشورهای منطقه خاورمیانه و اطراف ایران دارای پایگاه نظامی است، بیان کرد: آمریکا تنها در ایران پایگاه نظامی ندارد و طبیعی است وقتی دولت و نظامی در ایران سرکار است و مردمی که ابراز می کنند که نمی خواهیم منافع کشوری از ایران تامین شود، آن کشور به ایران ستیزی خودش ادامه دهد.

وی با تاکید بر اینکه صرفا اگر در بحث های اقتصادی به پیشرفت برسید لزوما به معنای قدرت سیاسی نخواهد بود، خاطر نشان شد: علوم سیاسی به ما یاد می دهد که صرفا اگر در بحث های اقتصادی به پیشرفت برسید لزوما به معنای قدرت سیاسی نخواهد بود شما باید توامان این را پیش ببرید یعنی هم باید قدرت سیاسی را پیش ببرید و هم قدرت سیاسی و هم عمق نفوذتان را در جایی که دارید زندگی می کنید.

برخورداری متذکر شد: دوستانی که جمهوری اسلامی ایران را متهم می کنند که با دنیا ارتباط ندارد در عین حال ایران را متهم می کنند که چرا با کشورهای همسایه خودش وارد بحث های منطقه ای شده، در حالی که امروز کسی نمی تواند قدرت منطقه ای را دست کم بگیرد و اگر این نبود ممکن بود چه بلایی سر ایران بیاید.

وی در خاتمه اظهار داشت: مقاومت با نرمش قهرمانانه هیچ منافاتی ندارد و الزاماتی دارد که این الزامات در راستای مقاومت قرار دارد.

مرتبط با این خبر

  • تکریم مردم و تسریع امور در دستگاه قضایی سبب تحول ملموس در دستگاه می‌شود

  • انتخاب بین دو گانه مذاکره و فشار، یک خطای راهبردی است

  • راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت نقطه عطفی در تاریخ نظام سلامت است

  • توسعه قضایی، افزایش ارائه خدمات به مردم است

  • حضور نسل جوان باعث افزایش کیفیت سیاست گذاری‌های شواری عالی انقلاب فرهنگی می‌شود

  • معامله قرن؛ طرحی که به وحدت بیشتر گروه های فلسطینی انجامید

  • امریکا باید دست از حمایت از تروریست ها بردارد

  • ساخت مسکن ارزان قیمت در بافت فرسوده شهری

  • شورای راهبری دادرسی الکترونیک نقش موثری در سیاست گذاری و راهبری این حوزه دارد

  • قانون؛ مانع اصلی برسر راه واگذاری ایران خودرو و سایپا