صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: آمریکا با بحران های اقتصادی مواجه شده و این امپراطوری دلار با شکست همراه است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع لزوم تشکیل حلقه بین المللی برای مقابله با تحریم ها و اقدامات دیپلماتیک جدید با توجه به سفر شمخانی به روسیه و با حضور دکتر رضا حجت کارشناس مسایل بین الملل به روی آنتن رفت.

رضا حجت در آغاز با اشاره به حضور شمخانی در نشست بن المللی امنیتی که در روسیه که در حال انجام است، گفت: این حضور می تواند به مسایل مختلفی از جمله نشست بین‌المللی اقتصادی که ده روز پیش در روسیه انجام شد، پیوند بخورد.

وی افزود: آمریکا با توجه به تحولات شکل گرفته در دنیا و منطقه و همچنینی تشدید تنش ها از جمله حملات به کشتی ها و انتقال انرژی که در منطقه شکل گرفت، به دنبال این است که به اجماع جهانی برسد تا بتواند فشارهایش را در حوزه های مختلف از جمله به ایران افزایش دهد.

این کارشناس مسائل بین الملل درباره سفر شمخانی به روسیه اظهار کرد: علی رغم اینکه این نشست امنیتی محسوب می شود اما گفتگوها می تواند روابط ایران را در حوزه های مختلف با این کشور ها گسترش دهد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هدف امریکا کشورهای مختلف است و نه تنها ایران بلکه کشورهایی مانند چین و روسیه نیز تحریم شده اند و این مسئله نشان می دهد اتحاد این کشور ها و نشست هایی که انجام می دهند و مجموعه تصمیمات و رفتارهایی که چند جانبه بین این کشورها انجام می شود می تواند فشار آمریکا را کم کند و به آمریکا و متحدانش فشار بیاورد.

حجت ادامه داد: این گونه نشست ها بین ایران، چین و روسیه و حتی هند و پاکستان در همسایگی و حوزه فرا منطقه ای نقش بسیار مهمی در حوزه های مختلف امنیتی، نظامی، اقتصادی و سیاسی دارد و می تواند تلاش امریکا را برای چند جانبه گرایی از بین ببرد.

وی با بیان اینکه به کار بردن واژه چند جانبه رایی برای دولت ترامپ موضوع ساده ای نیست، تصریح کرد: چون این دولت و سیستمی که در حال فعالیت است، فی النفسه یک روش یک جانبه گرایانه ای پیش می برد. این موضوع، این نیاز را در بین کشورهای مختلف ایجاد می کند تا متحد شوند و از این تهدیدها و تحریم های آمریکا عبور کنند.

حجت خاطرنشان شد: یک چند جانبه گرایی ضد هژمونیک علیه آمریکا در حال انجام است؛ از جمله اینکه در روسیه این نشست امروز و فردا در حال انجام است و این یکی از مهمترین نشست هایی است که می تواند در این حوزه کاربرد داشته باشد.

وی در خصوص تاثیر گذاری این نوع دیدارها در موقعیت و جایگاه منطقه غرب آسیا در مقابل اروپا و فشارهایی که آنها دارند به کشورهای نطقه و به ویژه ایران وارد می کنند، بیان کد: این فشار ها به داخل آمریکا نیز رفته است، یعنی رقابت و مخالفت در درون دنیای لیبرال هم در حال انجام است و شاهد اختلاف آمریکا با متحدان سنتی و تجاری خودش است. جنگ تجاری که آمریکا با هند و حتی با اروپا ایجاد کرده، نشان می دهد درون دنیای لیبرال نیز اختلافاتی ایجاد شده است.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: آمریکا با بحران های اقتصادی مواجه شده و این امپراطوری دلار با شکست همراه است؛ این یعنی خود آمریکا نیز نه فقط به دنبال یکجانبه گرایی است بلکه به جنگ درونی لیبرال هم کشیده شده است.

وی با اشاره به جلساتی که در روسیه انجام شد، عنوان کرد: نشست اقتصادی بین المللی که حدود ده روز پیش در روسیه انجام شد می تواند یک مبنایی باشد که می تواند اقتدار و تسلط و تسخیری که دنیای اقتصاد را از دلار خارج کند. دلیل مهمی که روسیه دارد با آمریا جنگ تجاری می کند این است که متوجه شده کشورهای مخالف آمریکا در حال تغییر ساختار اقتصادی دنیا هستند و این همان بلایی بود که آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم سر دنیا آورد و حالا دارد سر خودش می آید.

مرتبط با این خبر

  • دولت با گران کردن دلار قصد دارد FATF را به نظام تحمیل کند!

  • چسبندگی قیمت موجب عدم واکنش بازار به افت قیمت دلار می شود

  • گرانی کالاها ناشی از سوء مدیریت است

  • جذابیت بازار سکه و ارز برای سپرده های سرگردان بانکی +صوت

  • از هر 4 مبادله در دنیا ، سه عدد آن با دلار انجام می شود

  • پیمان های پولی دو جانبه نقش دلار را کمرنگ می کند

  • حذف دلار از مبادلات تجاری امکان پذیر نیست

  • استفاده اروپا از یورو به جای دلار، تضمین شده نیست

  • دور زدن اتاق پایاپای بانک مرکزی امریکا با حذف دلار

  • تقویت صادرات غیرنفتی راهی برای حذف دلار از سیستم مالی