بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل غرب آسیا: آمریکا، منتفع اصلی قتل خاشقچی

کارشناس مسائل غرب آسیا در خصوص تبعات گزارش ویژه سازمان ملل مبنی بر وجود مدارک معتبری از دست داشتن مقامات عالی رتبه سعودی گفت: این گزارش تنها باعث می شود تا آمریکایی ها این گاو را بیشتر بدوشند.

1398/04/01
|
09:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع گزارش ویژه سازمان ملل در خصوص وجود مدارک معتبری از دست داشتن مقامات عالی رتبه سعودی از جمله محمد بن سلمان ولیعهد این کشور در قتل خاشقچی و با حضور حسین شیخ الاسلام کارشناس مسائل غرب آسیا و تحلیلگر مسائل سیاسی به روی آنتن رفت.

حسین شیخ الاسلام در خصوص تبعات گزارش ویژه سازمان ملل مبنی بر وجود مدارک معتبری از دست داشتن مقامات عالی رتبه سعودی گفت: این گزارش تنها باعث می شود تا آمریکایی ها این گاو را بیشتر بدوشند. متاسفانه ملاک جهان به خصوص ترامپ این است «پول بده و آدم بکش» حالا بچه های مردم را در یمن قطعه قطعه کنند و یا فلان فرد را در کنسولگری در استامبول.

وی ابراز داشت: متاسفانه این شیوه منطق حاکم بر دنیا شده است و غربی ها نیز از ترامپ دنباله روی می کنند.

کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با رادیو گفت و گو اظهار داشت: البته ممکن است عده ای نیز ملاک ها و معیارهایی را در دنیا قبول داشته باشند ولی با این روشی که ترامپ دارد در دنیا پیاده می کند، به جایی نخواهند رسید.

وی در رابطه با تاثیرات انتشار این گزارش در روابط آنکارا و ریاض، بیان کرد: این قتل در کنسولگری شاهنشاهی سعودی در استامبول افتاده و مشخص بود این ترور انجام شده و به دولت ترکیه سخت آمد علی الخصوص با توجهات اسلامی که دولت ترکیه دارد و تقریبا هم حزبی مستقیم با اخوان در مقابل سعودی ها است.

شیخ الاسلام با یادآوری اینکه ترکیه و عربستان قبل از ماجرای قتل خاشقچی سعی می کردند یک دشمن مشترک مثل ایران و حکومت بشار اسد پیدا کنند و بهم نزدیک شوند، در عین حال گفت: با این قتل برای ترک ها تقریبا مشخص شد که سعودی ها برای هیچ کدام از اصول بین المللی و اسلامی و انسانی ارزشی قائل نیستند و فقط این رژیم مستبد آدم کش را می خواهند به هر وسیله ای حفظ کنند. بنابراین با با روشن شدن ابعاد قضیه این قتل، رابطه این دو کشور سخت تر می شود و مشکلات بین شان بیشتر خواهد شد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی