بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل بین الملل بیان كرد: سفر وزیر خارجه ترکیه بیانگر سیاست قدرتمند همسایگی بین تهران و آنکارا است

کارشناس مسائل بین الملل بیان کرد: سفر وزیر امور خارجه به ایران و دیدار با ظریف از این حیث مهم است که علاوه بر توسعه مناسبات دو جانبه، بیانگر یک سیاست قدرتمند همسایگی بین کشورهای منطقه است.

1398/04/02
|
16:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع نتایج و دستاوردهای سفر چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه به تهران و با حضور دکتر شعیب بهمن کارشناس مسائل بین الملل روی آنتن رفت.

شعیب بهمن در آغاز با بیان اینکه مناسبات ایران و ترکیه ریشه دار است، گفت: دو سفر چاووش اوغلو در دوره زمانی اتفاق می افتد که از یک طرف آمریکایی ها منطقه را منتشنج کردند و از طرف دیگر قصد دارند ترکیه را نیز به دلیل مناسباتی که با روسیه بابت خرید سامانه دفاعی دارد، تحریم کنند.

وی اضافه کرد: در شرایط فعلی و با توجه به اوضاع و احوالی که در منطقه وجود دارد، سفر وزیر امور خارجه به ایران و دیدار با ظریف از این حیث مهم است که علاوه بر توسعه مناسبات دو جانبه بین تهران و آنکارا، بیانگر یک سیاست قدرتمند همسایگی بین کشورهای منطقه است.

کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با رادیو گفت و گو با تصریح بر اینکه روابط چند جانبه کشورهای منطقه با یکدیگر به ویژه تهران و آنکارا نشان می دهد، نه آمریکا و نه هیچ کشور دیگری نمی تواند بین این کشورها نفاق و جدایی ایجاد کند، اظهار کرد: گسترش همکاری های بین تهران و آنکارا نمونه موفق و عالی از همکاری ایران با دیگر کشورهای همسایه است و این همکاری برای دو کشور دارای منافع بسیار زیادی است.

وی اشاره کرد: مناسبات و همکاری های بین ایران و ترکیه برای دو کشور سودمند بوده است و طرف سوم و کشور بیگانه ای هم نتوانسته در این مناسبات خللی ایجاد کند. از این حیث، سفر وزیر امور خارجه ترکیه حائز اهمیت است.

شعیب بهمن با اشاره به واگرایی در روابط ترکیه و آمریکا در سال های اخیر، اظهار داشت: این واگرایی باعث شده است ترکیه در سیاست خارجی و کلان خودش تجدید نظر کند و امروز عملا مشاهده می کنیم دولت ترکیه همانند دهه های گذشته اندیشه عضویت در اتحادیه اروپا را در سر دارد و برای اتحاد با آمریکا و عضویت در ناتو، ارزش و اعتباری قائل نیست. دولت فعلی ترکیه متوجه شده است آمریکایی ها در سطح منطقه تنها به دنبال منافع خودشان هستند و حاضر نیستند منافع متحدانشان مانند ترکیه را نیز رعایت کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی