بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك استاد دانشگاه بیان كرد: امریکا باید دست از حمایت از تروریست ها بردارد

استاد دانشگاه گفت: اگر سیاست های آمریکا امروز تغییر کند و دست از ظلم و کمک به دولت های تروریستی منطقه بردارد، می توانیم با آنها مذاکره کنیم اما با وضعیت فعلی، امکان مذاکره وجود ندارد.

1398/04/04
|
14:15

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع تکرار درخواست مذاکره با ایران توسط وزیر امور خارجه آمریکا و با حضور دکتر علیرضا محرابی استاد دانشگاه روی آنتن رفت.

علیرضا محرابی در آغاز با بیان اینکه سیاست آمریکا همیشه بر یک استراتژی ثابت یعنی «هویج و چماق» است، گفت: آن ها با این سیاست سعی می کنند به جمهوری اسلامی ایران فشار وارد کنند و اگر فشار جواب ندارند بحث مطامع مادی را طرح می کنند و آمریکایی ها همیشه این دو گزینه و این سیاست واحد را در دستور کار خودشان داشتند.

وی بیان کرد: نمی توان به سیاست های آمریکا به عنوان سیاست های یک طرفه نگاه و بیان کرد آمریکا در حال تلاش است در چارچوب یک ساختار مشخص و عملیاتی یک استراتژی واحد را پیش ببرد.

این استاد دانشگاه در گفتگو با رادیو گفت و گو به سخنان رهبر انقلاب مبنی بر مذاکره نکردن و اینکه جنگ نخواهد شد و همچنین سقوط پهپاد آمریکای اشاره و اظهار کرد: ایستادگی و مقاومت ملت ایران در عرصه مردمی و سیاسی یک عامل تاثیرگذار بر کلام و ادبیات آمریکایی ها است. در سال های گذشته نیز شاهد بوده ایم وقتی ملت هایی خواستند در مقابل قدرت های خارجی بایستند، ادبیات آن کشورها نیز تغییر کرده است.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها می دانند توان نظامی حداکثری را ندارند و تمام تلاش شان را معطوف به این کرده اند که با رویکرد چماق و هویج اهداف خود را پیش ببرند اما همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند آمریکا شایسته مذاکره نیست زیرا یک بار با آمریکا در چارچوب برجام مذاکره داشته ایم و طبعا مذاکره احتمالی بعدی نه تنها نفع ندارد بلکه ضرر دارد.

محرابی ضمن اشاره به ایستادگی ایران در مقابله با زیاده خواهی های آمریکا با وجود مشکلات اقتصادی بیان کرد: با کسی که یک بار مذاکره کرده ایم و زیر آن زده است نمی توان مذاکره ثانویه داشت و این در حالی است که ایران علاقه مند به مذاکره با هر کشوری غیر از رژیم صهیونیستی در نظام بین الملل است و این موضوع در سیاست خارجی ایران عیان است.

وی افزود: اگر سیاست های آمریکا امروز تغییر کند و دست از ظلم و کمک به دولت های تروریستی منطقه را بردارد می توانیم با آن ها مذاکره کنیم اما با وضعیت فعلی، امکان مذاکره با آمریکا وجود ندارد و ترامپ به دنبال یک خودستایی سیاسی در معاهدات بین المللی است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی