صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل سیاسی گفت: دموکرات ها در راستای تعامل سازنده با نظام بین الملل تلاش می کنند دستور کار سیاست خارجی آمریکا را جلو ببرند ولی با روی کار آمدن ترامپ این خطر را حس می کنند که آسیب پذیری اقتصادی و سیاسی ایالات متحده را حداکثری کند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع اذعان مقام های آمریکایی به اینکه تهدیدهای ترامپ علیه ایران مصرف داخلی دارد و با حضور دکتر علیرضا محرابی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی به روی آنتن رفت.

علیرضا محرابی با اشاره به موضع دموکرات ها مبنی بر اینکه تهدیدهای ترامپ علیه ایران مصرف داخلی دارد، گفت: میان حزب دموکرات و جمهوری خواه در آمریکا رقابت سیاسی وجود داشته و دارد و از طرفی ناکارآمدی و بد عمل کردن ترامپ در حوزه تعامل بین المللی را می توان باعث این موضع بیان کرد.

وی افزود: دموکرات ها در راستای تعامل سازنده با نظام بین الملل تلاش می کنند تا دستور کار سیاست خارجی آمریکا را جلو ببرند کمااینکه در دوره ریاست جمهوری اوباما روی همین قضیه مانور دادند ولی با روی کار آمدن ترامپ می بینیم که وی از پیمان های مختلف موجود در نظام بین الملل خارج می شود و پرونده هایی که مفتوح بوده را در مقابل قدرت ها نوظهور و جمهوری اسلامی ایران تشدید می کند و برای همین هم دموکرات ها احساس خطر می کنند که این آسیب پذیری اقتصادی و سیاسی ایالات متحده آمریکا را حداکثری کند و کار تا جایی پیش برود که دیگر جای بازگشت وجود نداشته باشد.

استاد دانشگاه حمایت بی چون و چرا و بی دلیلی ترامپ و تیمش از رژیم صهیونیستی را از دیگر دلایل نگرانی دموکرات ها بیان کرد و اظهار داشت: ترامپ و تیمش تمام منافع ایالات متحده آمریکا را در راستای پیشبرد اهداف رژیم صهیونیستی و نتانیاهو در دستور کار قرار دادند به اضافه اینکه در مباحث حقوق بشری هم ترامپ حمایت هایی که از عربستان نسبت به یمن می کند و تسلیحاتی که به عربستان فروخته می شود از طرف دموکرات ها مورد سوال جدی است.

وی اضافه کرد: ما در آستانه انتخابات دوره دوم قرار داریم و به نظر می رسد که خود جمهوری خواهان هم نسبت به اقدامات ترامپ یک چنین وظیفه ای دارند و این فشار دموکرات ها و شخص ترامپ و سیاست گذاری آن را تشدید می کند.

محرابی در گفتگو با رادیو گفت و گو در خصوص احتمال نامزد شدن ترامپ از سوی جمهوری خواهان گفت: ترامپ باید گزارش خود را در زمستان به حزب جمهوری خواه بدهد و آن ها باید کنواسیون ملی تشکیل بدهند و اقداماتی که ترامپ در طول چند سال گذشته انجام داده را بررسی کنند.

وی با یادآوری اینکه عموما احزاب در کنوانسیون ملی ایالات متحده آمریکا، رئیس جمهوری که در کاخ سفید است و دور اول است رد نمی کنند، تصریح کرد: یعنی اگر هم مخالفینی داشته باشد رد نمی شود و تلاش می کنند ریس جمهور را که برای دور دوم می خواهد کاندید شود مدیریت کنند و میزان و تنظیم کنند و برای رقابت در دور دوم بفرستند.

کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: آن طوری که مشخص است حزب جمهوری خواه اساسا ترامپ را حذف نخواهد کرد چون سابقه تاریخی هم نشان داد که این اقدام انجام نمی شود و حزب تلاش می کند به طرق مختلف و با مباحثی که طرح می کنند، ترامپ را برای دور بعدی تنظیم کنند.

وی با اشاره به اینکه اقداماتی که ترامپ انجام می دهد ترکیبی است، عنوان کرد: بخشی از اقدامات ترامپ شخصی است و بر اساس آن تربیت خانوادگی و روانشناسی نخبه ای که دارد یک بازرگان است و از طرفی بعضی از اقدامات جمهوری خواهان را هم در موضوعات مختلف دارد تعقیب می کند ار جمله بحث اقدام پیشگیرانه و نظامی عمل کردن در نظام بین الملل.

محرابی افزود: این اقدامات نشان دهنده این است که بخشی از مطامع حزب جمهوری خواه انجام شده و یک بخش عمومی اش که خروج از پیمان ها و مسایل دیگر است انجام نشده و باید دید در جلسه حزبی که گذاشته می شود شخص ترامپ تا چه حدی نسبت به این موارد توجیه خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • رویکرد ترامپ در رابطه با ایران ایجاد شوک و ترساندن است/پیام ترامپ با انتصاب جدید در سیا ایجاد شوک به ایران است

  • محمد بن سلمان، رضا شاهی برای عربستان سعودی

  • الگوی آمریکایی ها ، برای مدیریت خاورمیانه شکست خورده است

  • پیشروی نیروهای محور مقاومت، علت تهدید آمریکا علیه سوریه است

  • منافع غرب در راستای حمایت از گروهک منافقین است

  • آمریکا به لحاظ سیاسی و اجتماعی دچار ورشکستگی شده است

  • گروهک منافقین با تکیه بر بی‌اطلاعی نسل جدید مدعی وقایع دهه 60 شده است

  • آمریکایی‌ها در بحث برجام برای فشار به ایران بر طبل گذشته می‌کوبند

  • رویکرد منفعلانه ایران در قبال نقض برجام از سوی آمریکایی‌ها

  • موقعیت رهبری و هژمونیک آمریکا در شیب منفی قرار گرفته است