بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل شرق آسیا: ارزیابی قدرت استدلال و نفوذ گفتمانی چین دلیل اصلی مواضع تهاجمی ترامپ

یزدان پناه گفت: بخش قابل توجهی از مواضع تهاجمی ترامپ علیه چین سنجش قدرت استدلال و نفوذ گفتمانی چین در برابر آمریکا است لذا برای این کشمکش، نمی توان نه نقطه صفر و نه نقطه صد را در نظر گرفت.

1398/04/17
|
13:16

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع درخواست پکن برای حذف همه تعرفه های آمریکا و در ارتباط تلفنی با دکتر کیومرث یزدان پناه کارشناس مسائل شرق آسیا به روی آنتن رفت.

یزدان پناه با اشاره به تنش های میان آمریکا و چین گفت: آمریکایی ها می دانند امروزه چینی ها از موضع برابر با آن ها وارد مناقشه، رقابت و گفتگو می شوند و دیگر چین کشوری نیست که بخواهد همانند گذشته از خود تسامح نشان دهد و با روحیه مسالمت آمیزی فشارهای آمریکا را تحمل کند و یک طرفه برخی از خواسته های آمریکا را تمکین کند.

وی با اشاره به اظهارات مقامات چینی مبنی بر حذف همه تعرفه های آمریکا، بیان کرد: تعرفه های بین دو کشور بین 50 تا 60 درصد رسیده و این رشد قابل ملاحظه ای را نشان می دهد و برای اقتصاد فوق العاده وابسته چین به بازارهایی مثل بازار آمریکا نمی تواند خیلی خوشایند باشد.

این کارشناس مسائل شرق آسیا با یادآوری اینکه آمریکا و چین بزرگترین شرکای تجاری هم هستند، متذکر شد: وقتی دو شریک بزرگ وارد تنش و کشمکش شوند، طبیعتا اقتصاد هر دو طرف را تحت الشعاع قرار می دهد و اینگونه نیست که یکدفعه چین ضرر کند و آمریکایی ها ضرر نکنند.

یزدان پناه در ادامه عنوان کرد: خط مشی آمریکا از سال 2018 به این سو اینگونه است که تا سال 2025، به رویه های مطلق اقتصادی خودش در بازارهای جهانی و تجارت جهانی باز گردد. آمریکایی ها می دانند چین در خیلی از حوزه ها، آن ها را به چالش کشانده و در کنار چین، هندی ها هستند و این دو غول اقتصادی دنیا هر روزی که می گذرد فضای تنفسی اقتصاد مطلق آمریکا را تنگ تر می کنند.

وی در رادیو گفت و گو ادامه داد: بنابراین آمریکایی ها این موضوع را می فهمند که دیگر چینی ها مانند گذشته تابع محض نیستند و تسلیم نمی شوند و تمام تلاششان بر این است که به صورت برابر گفتگوها و مذاکرات را پیش ببرند.

یزدان پناه در گفتگو با رادیو گفت و گو اظهار داشت: با توجه به در نظر گرفتن همه شرایطی که در روابط دو کشور وجود دارد، حتما چینی ها در جاهایی عقب نشینی هایی را خواهند داشت چون بزرگترین بازار کالاهای چینی، بازار آمریکا است آن ها به همین سادگی علاقه مند نیستند این بازار را از دست بدهند و از دست هم نمی دهند منتها به آن شکلی که آمریکایی ها تصور می کردند چین خیلی راحت خواسته های آن ها را می پذیرد، محلی از اعراب ندارد.

وی خاطر نشان شد: بخش قابل توجهی از مواضع تهاجمی ترامپ علیه چین این است که قدرت استدلال گفتمانی و قدرت نفوذ گفتمانی چین را در برابر آمریکا بسنجد لذا برای این کشمکش، نمی توان نه نقطه صفر و نه نقطه صد را در نظر گرفت همیشه در فاصله بین 30 تا 50 درصد بین دو کشور رواج دارد اما در کلان قضیه هر دو کشور حواسشان هست که کشمکش های خودشان را نباید بیشتر از این کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی