صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

حسینعلی حاجی دلیگانی با اشاره به حذف چهار صفر از پول ملی بیان کرد: یکی از مسایل اساسی که باید مدنظر داشته باشیم، کنترل نقدینگی است. اگر این اقدام صورت بگیرد ولی در خصوص نقدینگی کار جدی اتفاق نیفتد، نتیجه آنچنانی نمی توانیم بگیریم.

حسینعلی حاجی دلیگانی با اشاره به حذف چهار صفر از پول ملی بیان کرد: یکی از مسایل اساسی که باید مدنظر داشته باشیم، کنترل نقدینگی است. اگر این اقدام صورت بگیرد ولی در خصوص نقدینگی کار جدی اتفاق نیفتد، نتیجه آنچنانی نمی توانیم بگیریم.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع تصویب کلیات حذف چهار صفر از پول ملی در دولت و پیامدهای آن و در تماس تلفنی با حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مجلس شورای اسلامی و دکتر طهماسب مظاهری از روسای پیشین بانک مرکزی به روی آنتن رفت.

طهماسب مظاهری حذف چهار صفر از پول ملی را ضروری و الزامی دانست و گفت: بعد از یک دوره طولانی که کشوری مانند ایران شاهد تورم های انباشته چند ده درصدی بوده و ارزش پولش نسبت به پول دیگر کشورها کاهش پیدا کرده، باید این اقدام را انجام دهد.

وی اظهار کرد: تبعات اصلی که باید منتظر باشیم این است که ابزار مبادله ای که در اختیار مردم به عنوان پول ملی هست از یک نظم و آرامش و انظباط قابل قبولی تبعیت می کند. واحد پول کشور هر عددی باشد آن واحد پول باید معنادار باشد و با واحد پول کشور بتوان یک خرید مختصر و عادی را انجام داد.

رئیس سابق بانک مرکزی افزود: اجزای واحد پول هم معمولا باید معنا دار باشد. اجزای ریال ده شاهی، نیم ریال در مبادلات مردم موضوعیت داشت اکنون بعد از حدود30 سال ارزش پولمان به دلیل سیاست های مختلف تورم انباشته به وجود آمده، کاهش پیدا کرده به نحوی که چون واحد پول ما ریال است هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ عملی دیگر معنای اولیه خودش را از دست داده است.

وی در خصوص اینکه چرا از لحاظ قانونی واحد پول معنای خودش را از دست داده توضیح داد: ماده اول قانون پولی و بانکی این است که یک ریال معادل تقریبا یک صدم گرم طلا است و می دانیم که یک صدم گرم طلا نزدیک هزار و یا شاید هم بیشتر باشد ولی می بینیم که یک ریال ما این ارزش را ندارد.

مظاهری در گفتگوی تلفنی با رادیو گفت و گو در خصوص بی معنا بودن ارزش پول واحد ملی به لحاظ عملی نیز گفت: سکه یک ریالی را نمی توانید دست کسی پیدا کنید و نمی توان با آن چیزی خریداری کرد و به تبع آن اجزای یک ریال هم معنا ندارد. از طرفی در حال حاضر سکه 500 تومانی رواج دارد، 5 هزار ریالی پنج هزار برابر واحد پول ما سکه شده و تازه با آن مقدار هم نمی توان خرید زیادی را انجام داد.

وی با تاکید بر اینکه با این تصمیم باید واحد پول را به واحد پول قابل سنجشی تبدیل کرد، عنوان کرد: نسبت تورمی که در چند سال اخیر داشتیم به حدی است که اگر بیاییم و چهار تا صفر را حذف کنیم پولمان نسبت به هم قدرت خرید داخل کشور و هم نسبت به ارزش مبادلاتی پول های دیگر دنیا معنا پیدا می کند.

در ادامه حسینعلی حاجی دلیگانی به ارزیابی خود از تاثیر حذف چهار صفر از واحد پول ملی در اقتصاد پرداخت و گفت: این اقدام گام مثبتی در جهت اصلاح اقتصادی است ولی کافی نیست. این اقدام، هزینه های چاپ اسکناس و سکه را کاهش می دهد و اشتباهات محاسبات مردم را کاهش خواهد داد و در وقت مردم در هنگام تایپ کردن تعداد صفرها صرفه جویی می شود.

وی در عین حال بیان کرد: یکی از مسایل اساسی که باید مد نظر داشته باشیم، کنترل نقدینگی است. اگر این اقدام صورت بگیرد ولی در خصوص نقدینگی کار جدی اتفاق نیفتد، نتیجه آنچنانی نمی توانیم بگیریم.

این نماینده مجلس تاکید کرد: مهم تر از حذف صفر واحد ملی، موضوع کنترل و هدایت نقدینگی است که امروز ریشه همه تورم ها و گرانی ها در نقدینگی است. ما اگر به ظاهر پول بپردازیم در خصوص معلول برخورد کردیم و اگر راجع به کنترل نقدینگی و هدایت درست آن بپردازیم در خصوص علت جلو رفته ایم و بنای اصلاح و جراحی را گذاشته ایم.

مرتبط با این خبر

  • اقتصاد ایران مریض است

  • بانک مرکزی با تغییر پایه پولی، به دنبال کاهش سود سپرده هاست +صوت

  • الزامات خروج نقدینگی از بازار غیر تولیدی و دلالی

  • مظاهری: دولت هزینه های تشریفاتی خود را کم کند

  • الزامات تامین نقدینگی برای خرید محصولات کشاورزی

  • لزوم رفع موانع کسب و کار و جذب نقدینگی

  • لزوم رفع موانع کسب و کار و جذب نقدینگی

  • جذابیت بازار سکه و ارز برای سپرده های سرگردان بانکی +صوت

  • دلایل افزایش قیمت خودرو باید در طرف تقاضا بررسی شود

  • رشد نقدینگی در شرایط فعلی مانع از تولید و اشتغال است