بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

آقامیری در مصاحبه با رادیو گفت وگو: بازگشت به غنی سازی 20درصد/ توان قبل از برجام را بدست می آوریم

رئیس دانشکده هسته ای دانشگاه شهید بهشتی در رابطه با مدت زمان مورد نیاز برای بازگشت به شرایط گذشته اظهار کرد: برای رسیدن به آن شرایط نیازمند وجود حداقل 20 هزار سانتریفیوژ هستیم و این امکان وجود دارد.

1398/05/26
|
09:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع اظهارات جدید کمالوندی در مورد اورانیوم غنی شده و تماس تلفنی با دکتر سید محمودرضا آقامیری رئیس دانشکده هسته ای دانشگاه شهید بهشتی به روی آنتن رفت.

سید محمودرضا آقامیری در خصوص میزان سقف غنی سازی اورانیوم گفت: بر اساس تعهدی که در برجام داریم باید به ازای هر 300 کیلو اورانیوم غنی شده، میزان ذخایر اضافی به خارج از کشور انتقال پیدا می کرد و اکنون ایران تصمیم گرفته این تعهدات را ملغی کند تا ببیند اروپا و طرفین برجام چه کاری را انجام می دهند.

وی با اشاره به اظهار نظر کمالوندی مبنی بر میزان اورانیوم غنی شده و تولید اورانیوم با غنای 4.5 درصد اظهار داشت: ما از سقفی که تعهد کرده بودیم بالاتر رفتیم و اکنون تعهداتی که در برجام بوده بر اساس اعلام قبلی، فعلا لغو کردیم. یعنی از یک حدی که غنی سازی بالاتر می رفت باید به خارج فرستاده می شد ولی الان این اتفاق نیفتاده و ایران مقاومت کرده است.

رئیس دانشکده هسته ای دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه کاری که ایران انجام داده مفهوم دیگری نیز دارد، عنوان کرد: ما می خواهیم به آن آمادگی و توانایی که قبل از برجام داشتیم، برسیم و به آن شرایط برگردیم و این نشان می دهد ایران توانایی این کار را دارد و خواهد داشت.

وی با تاکید بر توانایی ایران برای غنی سازی بیش از این مقدار گفت: ایران قبل از برجام توانایی داشت و تا 20 درصد هم غنی سازی را افزایش داد و تقریبا موفق بود و در برجام با تعهداتی که داشتیم خودمان را با محدودیت هایی روبه رو کردیم و اکنون خوشبختانه آن شرایط دارد بازیابی می شود. یعنی ایران از نظر توانایی فنی در سطحی است که می تواند اظهار وجود کند و به قدرت و امکاناتی که قبل از برجام داشت برگردد و به نظر می رسد که موفق هم خواهد بود.

آقامیری در پاسخ به این سوال که آیا زیرساخت ها برای بازگشت به غنی سازی تا 20درصد فراهم است، بیان کرد: متاسفانه بخاطر تعهداتی که در برجام داشتیم محدودیت هایی در سانتریفیوژها را داشتیم و از 5 هزار تا بیشتر فعال نبودند و امیدواریم بتوانیم یک بازیابی کنیم یعنی بازگشت به آن سانتریفیوژهای عملیاتی که کار غنی سازی را برای ما انجام می داد..

وی در رابطه با مدت زمان مورد نیاز برای بازگشت به شرایط گذشته اظهار کرد: برای رسیدن به آن شرایط نیازمند وجود حداقل 20 هزار سانتریفیوژ هستیم و این امکان وجود دارد و اینها در انبار هستند و اگر ایران بخواهد به آن شرایط برگردد باید این فضا را فراهم کند تا به این تعداد 20 هزار تا سانتریفیوژ برسد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی