بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: نقش فرانسه، تسهیل کننده راهبرد شکست خورده آمریکا است

اردشیر نوریان با بیان اینکه اساسا نقش فرانسه، تسهیل کننده راهبرد شکست خورده آمریکا است، گفت: آمریکایی ها و اروپایی ها و مخصوصا فرانسه که دارد میدان داری می کند به دنبال این هستند که از این مخمصه خود ساخته بیرون بیایند.

1398/06/07
|
09:51
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع تلاش فرانسه و آمریکا برای تحمیل مذاکره مجدد به ایران درباره برجام و در هم شکستن مقاومت فعال ایران و با اردشیر نوریان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی به روی آنتن رفت.

اردشیر نوریان با ذکر اینکه نباید در خصوص برجام میان آمریکا و اروپا مرزبندی کنیم، گفت: به نظر من به عنوان کسی که در کمیسیون سیاست خارجی مجلس حضور دارم این فاصله و مرز وجود ندارد و اینکه برخی در کشور فکر می کنند اروپایی ها با آمریکایی ها مرز دارند و بین شان در خصوص برجام جدایی هست، اینگونه نیست.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام عنوان کرد: آمریکایی ها بعد از خروج از برجام با این رویکرد و تحلیل که فشار حداکثر از زاویه فشار اقتصادی و تحمیل مضیقه های اقتصادی به جمهوری اسلامی می توانند دوباره ما را با چارچوبه مورد نظر خودشان پای میز مذاکره بکشانند، از برجام خارج شدند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: آمریکا بعد از خروج از برجام، منتظر بود تا با فشارهایی که به لحاظ اقتصادی و تحریم ها به کشور وارد می کند، بتواند بدون هیچ گونه هزینه ای رفتاری را به ما تحمیل کند که این رفتار تامین کننده نظرات تیم ترامپ در دولت آمریکا باشد.

وی اظهار داشت: بعد از خروج آمریکا از برجام و اتفاقی که در خلیج فارس افتاد از جمله مسئله پهپاد و کشتی های نفتی و موضوعات دیگر نشان داد که جمهوری اسلامی ایران، اگرچه که به تعهدات خودش در توافقنامه برجام کاملا پایبند است اما از منافع مشروعی که در چارچوب برجام حق دارد به آن دسترسی پیدا کند به هیچ عنوان صرف نظر نخواهد کرد و اراده کافی برای دفاع از حقوق مشروع خودش را دارد.

نوریان در ادامه به اقدامات آمریکا بعد از خروج از برجام و شکست در برابر مقاومت ایران در تحمیل فشارها اشاره کرد و گفت: آمریکا در وضعیتی قرار گرفت که از یک طرف به تعهدات بین المللی خودش پشت پا زده و از یک توافقنامه چندجانبه خارج شده، و از طرف دیگر فشارهای غیر منطقی و ظالمانه ای را وارد کرده و نتیجه مطلوب را هم نگرفته است. تبعا چنین وضعیتی به آمریکایی ها این راهبرد را نشان داد که حالا که خودشان نتوانستند با این سناریو به اهدافی که تعریف کردند دسترسی پیدا کنند باید بازیگر جدید و پیشروی دیگری مثل فرانسه پیدا کنند و آن وارد ماجرا شود و با ایفای نقش به ظاهر میانجی گرانه و منصفانه و تعدیل شده وارد میدان شود.

وی متذکر شد: البته معتقدم اساسا نقش فرانسه، تسهیل کننده راهبرد شکست خورده آمریکا است. آمریکایی ها و اروپایی ها و مخصوصا فرانسه که دارد میدان داری می کند به دنبال این هستند که از این مخمصه خود ساخته بیرون بیایند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: طرح موضوعاتی مثل مذاکره با آقای روحانی، طرح مذاکره برای آمادگی برای انجام یک معامله کامل آنچه که افراد تندرویی مثل جان بولتون و دیگران مطرح کرده اند، نشان می دهد که تلاش حداکثری آمریکا برای فشار بر ایران برای تغییر رفتار و تسلیم در برابر خواسته های غیر منطقی آن ها شکست خورده است.

وی خاطر نشان کرد: اطمینان دارم با توجه به اراده مستحکمی که در داخل وجود دارد و با انسجامی که در بین تمام طرف های ذی نفع و ذی نقش اعم از گروه های مختلفی مثل سیاسی و جناح ها و قوای مختلف در درون کشور در مورد انسجام و تمرکز بر یک راهبرد منطقی و حکیمانه برای تامین منافع کشور دارد دنبال می شود حتما قسمت دوم کار هم عقیم خواهد ماند.

نوریان پیش بینی کرد: اروپایی ها نیز با وجود واسطه ای مثل مکرون و ایفا کردن نقش پلیس خوب در این مسئله به آنچه که می خواهند دسترسی پیدا نخواهند کرد و مسلما فشارهایی که دارند وارد می کنند، فشارهای بی نتیجه ای خواهد بود به شرط اینکه ما نیز در داخل انسجام و وحدت نظر و تقسیم کاری که الان بین قوای سه گانه و جریان های مختلف سیاسی داریم و اراده ای که در کشور به صورت یکپارچه برای مدیریت در این مسئله به وجود آمده، خدشه دار نشود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی