بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

استاد دانشگاه: ایران ملزم و مجبور به مقابله با تهدیدات آمریکا است

محسن جلیلوند با تاکید بر اینکه ایران در مقطع کنونی ملزم و مجبور به مقابله است وگرنه آنها یک گام جلوتر می آیند، گفت: اکنون از توازن قوا به توازن تهدید رسیده ایم، وقتی آمریکایی ها ما را تهدید می کنند ما نیز باید آنها را تهدید کنیم.

1398/06/14
|
09:44

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع ایران مصمم برای کاهش تعهدات برجامی و با گفتگوی تلفنی با دکتر محسن جلیلوند استاد دانشگاه به روی آنتن رفت.

محسن جلیلوند با اشاره به عملکرد اروپا در قبال گام های ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود، گفت: با توجه به صحبت هایی که وزیر امور خارجه فرانسه کرده و همچنین سفری که وزیر دارایی فرانسه به آمریکا داشته است، به نظر می رسد فرانسه دارد تحرکات خودش را افزایش می دهد تا بتواند ایجاد خط اعتباری 15 میلیارد دلاری برای ایران را پیش ببرد.

وی افزود: وزیر خارجه فرانسه گفته است که اجرای این عملیات نیازمند تائید آمریکا است و اگر آن ها تائید نکنند این امکان وجود نخواهد داشت.

این استاد دانشگاه با اشاره به صحبت های رئیس جمهور کشورمان در مجلس یادآور شد: طبق گفته آقای روحانی، ایرانی از یکی از شروط خودش یعنی بازگشت آمریکا به برجام گذشته است و دیگر اهمیتی ندارد که آمریکا به برجام بازگردد. آمریکایی ها فقط باید تحریم ها را لغو کنند.

وی متذکر شد: هنوز نمی توان پیش بینی کرد که چه خواهد شد و باید منتظر بود آمریکایی ها این خط اعتباری را تائید می کنند و یا خیر.

جلیلوند با اظهار به اینکه اروپایی ها مصمم هستند تا به تعهداتشان در قبال برجام عمل کنند اما توانش را ندارند، تصریح کرد: آن ها توانایی اینکه آمریکا را راضی کنند ندارند. آمریکایی ها به هر صورت سیاست های راهبردی خودشان را پیش خواهند برد و اروپایی ها قدرت تغییر نظر آمریکایی ها را ندارند و به همین خاطر ناچارند تا رعایت حال طرفین را کنند.

وی با تاکید بر اینکه ایران در مقطع کنونی ملزم و مجبور به مقابله است وگرنه آن ها یک گام جلوتر می آیند، گفت: اگر ایران این کار را انجام ندهد کشورهای غربی مسایل بیشتری را مطرح می کنند. آن ها از الان مباحث موشکی، تاثیر نفوذ ایران در خاورمیانه و حتی برجام بعد از 2025 را مطرح می کنند و اگر ایران بخواهد مقابله نکند آن ها این حرکت را عقب نشینی تلقی می کنند و فشار را بر ایران بیشتر خواهند کرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ما اکنون از توازن قوا به توازن تهدید رسیده ایم، تصریح کرد: هر اقدامی که آمریکایی ها انجام می دهند و ما را تهدید می کنند ما نیز به نحوی باید آن ها را تهدید کنیم. اگر ایران یک قدم به عقب بردارد دچار مشکل می شود و باید هر گامی که آن ها برمی دارند ایران نیز گام های خودش را بردارد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی