بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو حقوقدان شورای نگهبان: روند نظارت در مسیر انتخابات تا پس از برگزاری آن ادامه دارد

دکتر هادی طحان نظیف بیان کرد: روند نظارت در مسیر انتخابات تا پس از برگزاری آن ادامه دارد که در مراحل مختلف، موضوع ثبت نام کاندیداها، بررسی صلاحیت ها و تبلیغات مورد بررسی قرار می گیرد.

1398/06/15
|
12:01
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص ایرادات شورای نگهبان به لایحه انتخابات شوراها با دکتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان به صورت تلفنی گفتگو کرد.

هادی طحان نظیف در آغاز با بیان اینکه ایرادات شورای نگهبان به لایحه انتخابات شوراها یک موضوع مربوط به سال 65 است، گفت: این مسئله به اشتباه به عنوان خبر توسط خبرگزاری ها منتشر شد و در واقع تنها یک واکاوی سند است.

وی در ادامه به انتخابات مجلس که قرار است در اسفند ماه برگزار شود، اشاره و بیان کرد: یک تقویم زمانی مشخصی را شورای نگهبان با همکاری وزارت کشور درباره انتخابات مجلس و میان دوره ای خبرگان دارند. بر اساس این تقویم کارهایی در حال انجام است که به عنوان نمونه افرادی که قرار است نماینده مجلس شوند از مناسب خود استعفا دهند.

وی درباره دیگر موضوعات مرتبط با انتخابات مجلس شورای اسلامی که در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته، اظهار کرد: انتخاب اعضای هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات صورت گرفت که این اعضا شامل پنج نفر هستند. همچنین موضوع تعرفه ها در دستور کار قرار گرفت زیرا تعرفه هایی که وزارت کشور منتشر می کند باید از نظر امنیتی مورد تایید باشد. همچنین در زمینه انتشار نیز ناظرین شورای نگهبان در کنار همکاران وزارت کشور حضور دارند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان کرد: روند نظارت در مسیر انتخابات تا پس از برگزاری آن ادامه دارد که در مرحله بعد موضوع ثبت نام کاندیداها، بررسی صلاحیت ها و تبلیغات مورد بررسی قرار می گیرد.

وی به تشخیص الکترونیکی در انتخابات مجلس اشاره کرد و گفت: این موضوع در حال گفتگو است. البته موضوع تشخیص الکترونیکی هویت در دوره های قبل نیز انجام شده است اما اینکه به صورت کامل این موضوع انجام شود، در صورتی که وزارت کشور آمادگی داشته باشد، امکان پذیر است. درصد الکترونیکی شدن انتخابات در هر انتخابات بالاتر می رود زیرا سامانه ها باید به روزرسانی شود و جوابگوی آن همه جمعیت باشد.

طحان نظیف همچنین در خصوص اخذ رای به صورت الکترونیکی نیز بیان کرد: این موضوع دور از ذهن نیست اما الکترونیکی کردن انتخابات فقط بخش اخذ رای نیست و بیش از 25 مرحله وجود دارد که باید الکترونیکی صورت بگیرد هر چند در ایران به جز اخذ رای، تقریبا همه مراحل به صورت الکترونیکی انجام می شود.

وی متذکر شد: در بعضی از کشورهای اروپایی مانند آلمان پس از اینکه چند مرحله انتخابات الکترونیک برگزار کردند، مجددا با استفاده از روش سنتی و به وسیله برگه های کاغذی، رای گیری کردند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی