صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

علیرضا شیخ عطار بیان کرد: گام سوم ایران در کاهش تعهدات خود، انتقام و از روی عصبانیت نیست بلکه تاکید کردن بر حقوق ملت ایران است که در برجام و منشور سازمان ملل شناخته شده است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص گام های اساسی ایران در مواجهه با تداوم راهبرد سکوت اروپا در برجام و با حضور دکتر علیرضا شیخ عطار سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در برلین به روی آنتن رفت.

علیرضا شیخ عطار در آغاز با بیان اینکه هم کارشناسان بر این باور هستند اروپا به تنهایی قادر نخواهد بود تعهدات خود در قبال منافع ایران را انجام دهند، گفت: سیاستمداران اروپایی ها به بیان های گوناگون گفته اند در مقابل آمریکا خود را ضعیف می پندارند و این یک واقعیت است. البته امروز به تدریج صدای مخالف به ویژه در نسل جوان این قاره برای مخالفت با مسئله به وجود آمده است و نتایج انتخاباتی که شاهد هستیم موید این مهم است که مردم مخالف وضع موجود با مدیریت آن به دست آمریکا هستند.

وی بیان کرد: در ایران همه می دانستند که با خروج آمریکا نمی توان به اروپا متکی شد و به همین دلیل از همان روز نخست، همه صحبت ها با اروپایی ها با شرط و شروط بود. یکی از شرط های ایران اجرای تمام و کمال برجام توسط اروپایی ها بود اما در عین حال امیدوار نبود آنها این کار را انجام دهند.

وی با اشاره به نقش فرانسه در برجام اظهار داشت: مکرون رئیس جمهور فرانسه به تازگی وعده 15 میلیارد دلاری به ایران داد اما مقامات ایرانی این موضوع را با تردید پاسخ دادند. اصرار ایران بر این است که فروش نفت به عنوان یک حق مسلم در نظر گرفته شود که در برجام نیز وجود دارد.

سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در برلین تصریح کرد: هیچ مقام و کارشناسی در ایران معتقد نبود که اروپا از ایران حمایت می کند و این نوع رفتارهای اروپا مسبوق به سابقه است که در حمله صدام به ایران، این موضوع را شاهد بودیم. بنابراین به نظر می رسد تصمیم گیران ایرانی، بدون امید و اتکا داشتن به اروپا، راه خود را ادامه می دهند و برداشتن گام سوم در کاهش تعهدات، یکی از گام های ایران است.

وی تصریح کرد: گام سوم ایران در کاهش تعهدات خود، انتقام و از روی عصبانیت نیست بلکه تاکید کردن بر حقوق ملت ایران است که در برجام و منشور سازمان ملل شناخته شده است. بنابراین آنچه ایران انجام می دهد، در راستای منافع کشور است تا بیش از این، اجرای برجام یک طرفه نباشد.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست