بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل بین الملل بیان كرد: آژانس بین المللی اتمی در چارچوب نگاه غرب به برنامه های هسته ای ایران می‌نگرد

سیدرضا میرطاهر تصریح کرد: آژانس بین المللی اتمی در چارچوب نگاه غرب به برنامه های هسته ای ایران می نگرد و موضع دوگانه آژانس که هم فعالیت های ایران را صلح آمیز اعلام می کنند و هم از مواضع اروپا حمایت می کنند. مسبوق به سابقه است.

1398/06/21
|
13:14

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران و واکنش اروپا و آژانس بین المللی اتمی با دکتر سید رضا میرطاهر کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سید رضا میرطاهر در آغاز با بیان اینکه اتحادیه اروپا نظر مثبتی درباره اقدامات ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود ندارند، گفت: پس از گام سوم ایران و راه اندازی سانتریفیوژهای جدید، واکنش اروپا بیش از پیش منفی بوده است.

وی با بیان اینکه اروپایی ها همواره به دنبال اقدامات یک جانبه از سوی ایران هستند، اظهار کرد: آنها فقط توقع دارند جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی خود عمل کند اما خودشان هیچ کدام از تعهداتشان را عمل نکنند. این موضوع طبیعتا مورد قبول جمهوری اسلامی ایران نیست و اساسا علت اصلی واکنش های تدریجی ایران به برجام دقیقا همین موضوع یعنی تعلل اروپایی ها است.

این کارشناس مسائل بین الملل بیان کرد: ایران بیش از یک سال منتظر ماند تا اروپایی ها کاری در زمینه تعامل مالی و بانکی انجام دهند اما بی فایده بود و به همین دلیل چند ماه پیش، ایران گام نخست را با افزایش ذخایر اورانیوم برداشت. در گام دوم، ایران میزان غنی سازی را افزایش داد و در گام سوم، تحقیق و توسعه را مورد توجه قرار داد. در حال حاضر تا برداشته شدن تمام تعهدات برجامی ایران، فقط چند گام کوچک باقی مانده است.

وی درباره واکنش آژانس بین المللی اتمی نیز گفت: سرپرست موقت آژانس به ایران سفر کرد و مذاکرات مفصلی با مقامات ایرانی به ویژه صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی داشت. آژانس مانند همیشه رویکردی دو گانه دارد؛ از یک طرف تاکید می کنند کماکان فعالیت های اتمی ایران زیر نظر آژانس است اما از سوی دیگر، آنها نیز مانند اروپا از اقدامات ایران ابراز نگرانی می کنند.

میرطاهر تصریح کرد: آژانس بین المللی اتمی در چارچوب نگاه غرب به برنامه های هسته ای ایران می نگرد و موضع دوگانه آژانس که هم فعالیت های ایران را صلح آمیز اعلام می کنند و هم از مواضع اروپا حمایت می کنند. مسبوق به سابقه است.

این کارشناس مسائل بین الملل از نگرانی بیشتر اروپایی ها نسبت به آمریکایی ها گفت و اظهار داشت: اروپایی ها ادعا می کنند با توجه به فاصله نزدیک به خاورمیانه، اگر ایران به تعهدات برجامی خود عمل نکند، مشکلات زیادی به ویژه در حوزه امنیت برایشان به وجود می آید و به همین دلیل اروپا در راستای حفظ منافع خود به دنبال حفظ برجام است. مشکلی که اروپایی ها دارند این است که به دلیل نفوذ بسیار گسترده آمریکا و شرکت های این کشور در اروپا، آنها عملا خودشان را برای ایجاد تعامل مستقل مالی و تجاری، ناتوان می بینند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی