صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

علیرضا داوودی گفت: رسانه های بیگانه برای اینکه مخاطب به ضعف عربستان، آمریکا، کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی رهنمون نشود و توجه نکند، ذهن مخاطب را منحرف می کنند و سوژه را ایران قرار داده اند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی مهمترین جریان های خبری رسانه های بیگانه علیه ایران و با گفتگوی تلفنی با دکتر علیرضا داوودی کارشناس حوزه رسانه به روی آنتن رفت.

علیرضا داوودی با اشاره به اینکه رسانه های بیگانه در هفته گذشته به سه موضوع پرداختند، عنوان کرد: دختر آبی موضوعی بود که از دو هفته قبل جریان سازی شد و بعد از مستندی که در صدا و سیما با عنوان «دروغ دختر آبی» پخش شد این رسانه ها جهت را تغییر دادند.

وی افزود: این رسانه ها در حدود 240 میلیون پیام را در رابطه با دختر آبی ظرف یک هفته تولید کردند اما به محض اینکه هشتک دروغ دختر آبی مطرح شد، این عدد به حدود یک و نیم الی دو میلیون تقلیل پیدا کرد.

این کارشناس حوزه رسانه تاکید کرد: خوشبختانه به رغم اتفاقات میدانی که رخ داد و حرکت عجیب و غریبی که یکی از تیم های ورزشی ما در این هفته انجام داد، اما این رسانه ها نتوانستند این مسئله را از حالت موج تبدیل به جریان کنند و با شتاب دهنده های خودشان این موضوع را تبدیل به یک نوسان اجتماعی کنند.

داوودی حمله یمنی ها به پالایشگاه آرامکو عربستان را موضوع دومی مطرح کرد که رسانه های بیگانه به آن پرداختند و توضیح داد: وزارت دفاع عربستان نشست خبری را برگزار کرد و رسانه های زیادی آن را پوشش دادند. قصد آن ها این است که اثبات کنند مقصر اصلی این بمباران، ایران بوده است.

وی اظهار کرد: در این مدت رسانه های بیگانه فعال بودند تا موضوع آرامکو را به ایران متصل کنند و ایران را به عنوان یک کشور نامطلوب در منطقه و همچنین به عنوان نقطه مرکزی دعوای بین المللی معرفی کنند تا بر اساس آن اروپا، آمریکا و کشورهای منطقه را راجع به یک دشمن مشترک به نتیجه برسانند.

این کارشناس حوزه رسانه تاکید کرد: این مسئله نشئت گرفته از ضربه ای است که این ها در بهم خوردن توازن قوا در منطقه به نفع مقاومت از خودشان بروز می دهند.

وی ضمن بیان اینکه این سناریوها نخ نما است، بیان کرد: مخاطبی که در معرض این سناریوها قرار می گیرد لزوما به نخ نما بودن آن توجه نمی کند. رسانه ها معتقد هستند و یا لااقل امید دارند که بتوانند ولو به اندازه یک لحظه یک عمل کاشت را در زمین مخاطب خود انجام دهند.

داوودی یادآور شد: آرامکو یکی از پیشرفته ترین پدافند را در اختیار داشته و به رغم این موضوع از بین رفته است. این رسانه ها می خواهند از تکنیک اختفاء استفاده کنند مبنی بر اینکه مخاطب متوجه نشود آنقدر که موضوع آتش گرفتن آرامکو برایش مهم شود، این موضوع اهمیت پیدا نکند مقاومت و گروه های مقاومت به نقطه ای رسیدند که می توانند عربستان را در درون خاک خودش زمین گیر کنند.

وی افزود: این رسانه ها برای اینکه مخاطب از این موضوع فاصله بگیرد و به ضعف عربستان، آمریکا، کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی رهنمون نشود و توجه نکند، ذهن مخاطب را منحرف می کنند و سوژه را ایران قرار داده اند. از این تکنیک های نخ نما استفاده می کنند برای ایجاد خط اشغال در ذهن مخاطب که به اصل موضوع نپردازد و یا به آن فکر نکند.

وی مذاکرات ایران و آمریکا را موضوع حساس و مهمی برشمرد که این رسانه ها در دستور کار خود دارند و گفت: این رسانه بر این موضوع متمرکز شده اند که اساسا سطوح عالی اجرایی ایران و آمریکا، چاره ای جز مذاکره ندارند.

داوودی متذکر شد: باید به این موضوع توجه کنیم که اساسا رسانه های بیگانه به این سیاست مشترک رسیده اند که اگر آمریکایی ها یک عکس یادگاری با ایرانی ها در سازمان ملل بیندازند، این عمل برگ برنده و امتیازاتی که ایرانی ها در منطقه به دست آورده اند، از دست خواهند داد. به همین دلیل رسانه ها به شدت بر این موضوع دارند کار می کنند که ظرف ده روز آینده اثبات کنند غایت حل همه مشکلات ما حل می شود به شرط اینکه با آمریکایی ها دیدار صورت گیرد.

وی متذکر شد: باید خیلی مراقب این همجمه تبلیغاتی بسیار سنگینی که این رسانه ها دارند روی آن کار می کنند باشیم چون تله است.

مرتبط با این خبر

  • عضویت در قوانین بین المللی حقوق مالکیت اجتناب ناپذیر است

  • تبیین راهبرد رسانه های معاند فارسی زبان در قبال دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری

  • عقب ماندگی 50 ساله سیستم آموزش و پرورش نسبت به کشور های اروپایی

  • در حوزه سواد رسانه ای ده سال عقب هستیم

  • ادبیات کاندیداها دیگر دعوا بر سرعدالت و آزادی نیست!

  • فضای مجازی بسیار فراتر از یک ابزار است

  • فضای مجازی ارتباط مخاطب و روزنامه ها را محکم می کند.

  • افزایش قدرت مقاومت؛ درپی حماسه آفرینی مردم در انتخابات!

  • تکثر طیف‌ها، نحله‌ها و سلایق سیاسی تنور انتخابات را گرم کرد

  • فضای مجازی قدرت اعتیادزایی بالایی دارد