بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

استاد دانشگاه بیان كرد: برون رفت از برگزیت منجربه انتخابات زودرس در انگلیس می شود

علیرضا محرابی گفت: ملکه انگلیس تاکید کرده نباید بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شویم که این موضوع سبب افزایش پیچیدگی های زیادی می شود و به همین جهت برون رفت از این فضا می تواند منجر به انتخابات زودرس در انگلستان شود.

1398/06/31
|
12:15

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با دکتر علیرضا محرابی استاد دانشگاه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علیرضا محرابی در آغاز با بیان اینکه در موضوع «برگزیت» یک واحد قدرت به تنهایی تاثیرگذار نیست، گفت: در صحنه عمل، یک نقش را ملکه ایفا می کند، یک نقش را پارلمان، یک نقش هم نخست وزیر و یک نقش را نیز دیوان عالی قضایی بریتانیا بازی می کند. دیوان عالی قضایی به عنوان ناظر اگر اختلافی بین بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و پارلمان صورت بگیرد، نقش ایفا می کند و نسبت به حل اختلافات تصمیم گیری می کنند.

وی به نظر و نقش مردم انگلیس در ماجرای برگزیت اشاره کرد و بیان داشت: از روز نخستی که رای گیری در انگلیس انجام شد و با اختلافی اندک، حامیان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا رای آورد، نقش مردم در این ماجرا ایجاد شد. در رای گیری سال 2019 مجلس عوام، نمایندگان پارلمان مخالف خروج بدون توافق و حتی به طور کلی خروج از اتحادیه اروپا بودند که منجر به استعفای ترزا می نخست وزیر وقت انگلیس شد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: حزب محافظه کاران انگلیس علاقه مند نیست بریتانیا در دایر اتحادیه اروپا فعالیت کند و به همین جهت بورس جانسون تلاش کرد بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود اما این موضوع با مخالفت هایی از سوی هم حزبی های بوریس جانسون و پارلمان رو به رو است. این موضوع سبب شد، جانسون از ملکه درخواست کند مجلس را تعلیق کند که این تعلیق پنج هفته صورت گرفت.

وی به اعتراضات صورت گرفته در خصوص تعلیق مجلس اشاره کرد و گفت: در این مدت شاهد شکایات نمایندگان پارلمان بودیم و به همین جهت حتی خود ملکه نیز تاکید کرد نباید بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شویم که این موضوع سبب افزایش پیچیدگی های زیادی می شود و به همین جهت برون رفت از این فضا می تواند منجر به انتخابات زودرس در انگلستان شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی