صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

محمدرضا عبدالرحیمی بیان کرد: فعالان مناطق آزاد اقتصادی خواستار اجرای کامل قانون چگونگی اداره مناطق آزاد هستند. همچنین تکالیف قانونی از برنامه چهارم توسعه وجود دارد که هنوز اجرا نشده.

محمدرضا عبدالرحیمی بیان کرد: فعالان مناطق آزاد اقتصادی خواستار اجرای کامل قانون چگونگی اداره مناطق آزاد هستند. همچنین تکالیف قانونی از برنامه چهارم توسعه وجود دارد که هنوز اجرا نشده و فعالین اقتصادی در این مناطق خواهان اجرای این تکالیف قانونی اند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص راهکارهای تقویت سرمایه گذاری در مناطق آزاد با دکتر محمدرضا عبدالرحیمی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمدرضا عبدالرحیمی در آغاز با بیان اینکه راهبرد استفاده از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی یکی از موثرترین راهبردهای اقتصاد و نظام توسعه ملی تلقی می شود، گفت: در بند 11 سیاست های اقتصادی مقاومتی که توسط رهبر انقلاب ابلاغ شد، به صراحت به توسعه عمل مناطق آزاد برای مقاوم سازی اقتصادی و تحقق چشم انداز کشور تصریح و تاکید شده است.

وی درباره فرصت های مناطق آزاد برای اقتصاد ملی اظهار داشت: برخورداری از مزیت های مالی و مالیاتی و گمرکی و همچنین قانونی لازم به عنوان زیرساخت های نهادینه مهمترین فرصتی است که این مناطق ایجاد می کنند. همه فعالیت های اقتصادی در مجموعه مناطق آزاد کشور از 20 سال معافیت مالیاتی برخوردار است. مالیات بر ارزش افزوده برای خدمات و محصولات کالاهای ارائه شده در محدوده مناطق آزاد از معافیت برخوردار است.

وی افزود: مواد اولیه و ماشین آلات برای فرآیند تولید در محدوده مناطق آزاد مستثنی از حقوق ورودی و عوارض گمرکی مرسوم سرزمین اصلی است. امکان برخورداری از معافیت گمرکی برای ارزش افزوده کالاهای تولیدی در داخل محدوده مناطق آزاد به هنگام صدور آن ها و انتقال به سرزمین اصلی وجود دارد. همچنین صادرات از محدوده مناطق آزاد به خارج از کشور هیچ عوارضی ندارد و بدون هر گونه پرداخت عوارض و مالیاتی، این مهم امکان پذیر است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو از موقعیت جغرافیایی مناطق آزاد گفت و اظهار کرد: این مناطق در مرزهای کشور و خط مقدم تعامل با همسایه های ایران است که دسترسی به منابع منطقه ای را تسهیل می کند.

وی با اشاره به وجود هفت منطقه آزاد در کشور، عنوان کرد: متناسب با مزیت های جفرافیایی هر کدام از مناطق، فرصت های کسب و کار در حوزه های گوناگون مانند صنعت و معدن، حمل و نقل، گردشگری و تجارت پیش روی فعالان اقتصادی داخل و خارج کشور قرار می دهد.

عبدالرحیمی همچنین ابراز کرد: مناطق آزاد همچون نظام اقتصادی کشور با چالش هایی مواجه است که این چالش ها از سوی خارج از مرزها و هم در سطح اقتصاد ملی و در نظام تدوین گری و تنظیم گری اقتصادی به این مناطق وارد می شوند.

وی افزود: فعالان مناطق آزاد اقتصادی امروز خواستار اجرای کامل قانون چگونگی اداره مناطق آزاد هستند. همچنین تکالیف قانونی از برنامه چهارم توسعه وجود دارد که هنوز اجرا نشده است و فعالین اقتصادی در این مناطق خواهان اجرای این تکالیف قانونی هستند زیرا با اجرا شدن این قوانین می توان بخش مهمی از موانع توسعه اقتصادی در مناطق آزاد را برطرف کرد.

مرتبط با این خبر

  • قاچاق در مناطق آزاد باید به صفر برسد

  • تقویت صادرات مناطق آزاد،پشتوانه ی رشد تولید کشور

  • اضافه کردن مناطق آزاد به دلایل سیاسی است

  • منطقه آزاد کیش؛ تولید کننده بخش اعظم نیاز دارویی کشور

  • زیرساخت های لازم در مناطق آزاد ایجاد نشده است

  • کل واردات از مناطق آزاد پنج میلیون دلار از حدود 60 میلیارد دلار است

  • ممنوعیت ترانزیت کالاهای گروه چهار به مناطق آزاد، برخلاف مقررات است

  • ستاد مقابله با تحریم در مناطق آزاد راه اندازی شد

  • آغاز به کار منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی(ره) در سالجاری

  • سرمایه خارجی در مناطق آزاد نزدیک به صفر است