بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: صحبت کردن از FATF با وجود خروج آمریکا از برجام بی معنی است

سید حسین نقوی حسینی بیان کرد: وقتی اروپایی ها به تعهدات خود عمل نمی کنند و آمریکایی ها تحریم های ثانویه خودشان را مجددا برگرداندند، اساسا صحبت کردن از FATF معنا ندارد و به همین جهت مجمع تشخیص مصلحت نظام این موضوع را از دستور کار خارج کرد.

1398/07/26
|
09:24
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص منتفی شدن بررسی لایحه پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام با دکتر سید حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سید حسین نقوی حسینی در آغاز درباره پالرمو توضیح داد و گفت: پس از اینکه توافق برجام صورت گرفت و بنا بر این شد که همکاری های ایران و کشورهای 1+5 گسترش پیدا کند و تحریم ها لغو شود، سازمان FATF درخواست کرد توافق بین ایران و این سازمان صورت گیرد و در این راستا 41 توصیه عملیاتی شود تا امکان همکاری فراهم شود.

وی افزود: وزیر اقتصاد دولت یازدهم به این سازمان رفت و این توصیه ها را امضا کرد و برای اجرایی شدن این توصیه ها، دولت چهار لایحه به مجلس ارائه داد و این لوایح جزو شرایط همکاری با این سازمان بود تا ایران در لیست سیاه قرار نگیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: لوایح چهارگانه FATF به مجلس آمد و پس از مخالفت ها و موافقت های بسیار زیاد هم در مجلس و هم در محافل علمی، سیاسی و اقتصادی، نهایتا این لوایح مصوب شد و به شورای نگهبان ارسال و در نهایت به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.

وی درباره تصویب نشدن پالرمو بیان کرد: آمریکایی ها از برجام خارج شدند و اروپایی ها نیز نه تنها به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکردند بلکه روند اجرایی برجام را نیز با توقف رو به رو کردند، در حالی که اروپایی ها 11 تعهد را نام بردند و اعلام کردند به این تعهدات پایبند خواهیم بود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: وقتی اروپایی ها به تعهدات خود عمل نمی کنند و آمریکایی ها تحریم های ثانویه خودشان را مجددا برگرداندند، اساسا صحبت کردن از FATF معنا ندارد زیرا این موضوع زمانی مطرح شد که قرار بود طرف های مقابل به تعهدات خودشان عمل کنند و برجام اجرایی شده بود و تنها مانع فعالیت های بانکی امضا نشدن FATF بود اما در حال حاضر پرداختن به FATF بی معنی است و به همین جهت مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز این موضوع را از دستور کار خارج کرد.

وی با بیان اینکه وجود ایران در لیست سیاه FATF با وجود تحریم ها بی تاثیر است، عنوان کرد: تحریم های ثانویه آمریکا از FATF بالاتر است و اگر قرار بود لایحه پالرمو را امضا کنیم و عضو FATF شویم، در واقع خودمان را محدود تر می کردیم و تسلط آمریکایی ها را بر کشور افزایش می دادیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی