بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل سیاسی: کشورهای مخالف محورمقاومت قصد انحراف مطالبات مردم را دارند

مجتبی امانی گفت: لبنان دارای یک ماهیت مقاومت است به سرعت کشورهای مخالف لبنان و محور مقاومت در این باره فعال می شوند و سعی می کنند جهت گیری تظاهرات و مطالبات مردم را به سمتی ببرند که اصل مقاومت صدمه بخورد.

1398/07/30
|
12:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص تحولات داخلی لبنان با مجتبی امانی کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مجتبی امانی در آغاز با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی گریبانگیر لبنان است، گفت: این مشکلات فقط مربوط به امروز یا دیروز نیست اما در چند روز گذشته با ورود مردم به خیابان و برپایی تظاهرات علیه وضعیت موجود، این مشکلات بروز و ظهور بیشتری پیدا کرده است.

وی درباره اثرات تظاهرات مردم در لبنان اظهار کرد: این تظاهرات به صورت طبیعی ممکن است در بستر خودش موجب یکسری تغییر و تحولات شود، اما از آنجا که لبنان دارای یک ماهیت مقاومت است به سرعت کشورهای مخالف لبنان و محور مقاومت در این باره فعال می شوند و سعی می کنند جهت گیری تظاهرات و مطالبات مردم را به سمتی ببرند که اصل مقاومت صدمه بخورد.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: لبنان برای ماه ها بدون دولت بود و بالاخره دولت فعلی کشور با تلاش های بسیار زیاد همه جناح های لبنانی روی کار آمد که همه طیف ها را نیز شامل می شود و سعد حریری که به اهل سنت لبنان تعلق دارد نیز مجددا به عنوان نخست وزیر انتخاب شد.

وی اضافه کرد: کسانی که قصد دارند علیه تقویت ملی لبنان اقدام کنند، اعلام کرده اند دولت سعد حریری باید استعفا دهد تا مجددا دوره ای از بحران سیاسی را آغاز کنند. در این رابطه، سید حسن نصرالله ضمن تاکید بر ضرورت برآورده شدن مطالبات مردم، به این موضوع هم اشاره کرد که فرار از مسئولیت گریزی نباید از سوی دولت صورت بگیرد و استعفای دولت نه تنها وضعیت معیشت مردم را بهبود نمی بخشد که باعث خواهد شد دوباره بر سر انتخاب دولت، لبنان دچار بحران شود و در نتیجه وضعیت مردم نیز بدتر می شود. این وضعیت به سود بدخواهان لبنان که اسرائیلی ها و سعودی ها هستند، خواهد بود.

امانی در ادامه با بیان اینکه تقسیم طائفی در لبنان، انتقال از وضعیت جنگ و درگیری های خونی به سمت درگیری های سیاسی بود، اظهار کرد: این اقدام یک حرکت رو به جلو تلقی می شود اما سوال این است جایگزین بهتری برای این وضعیت وجود دارد؟ کسانی که دنبال تغییر این تقسیم بندی هستند، شاید به دنبال ایجاد وضعیت سابق هستند و یک حرکت رو به عقب در داخل لبنان ایجاد شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی