صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

قربانی باتصریح بر اینکه برداشتن گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی خود بسیار کلیدی است، اظهارکرد: میزان کاهش تعهدات ایران با برداشتن گام چهارم بسیار زیاد است و به همین جهت حرکت ایران در این مسیر تجلی بیشتری پیدا می کند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص تداوم گام های کاهش تعهدات برجامی ایران با دکتر قربانی کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

قربانی در آغاز درباره به کاهش تعهدات برجامی ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به چالش های عمده ای که در روند برجام به ویژه پس از خروج آمریکا از این تعهد اتفاق افتاد و همچنین عدم عزم راسخ و جدی کشورهای اروپایی برای استمرار برجام، به نظر می رسد منافع ملی ایران ایجاب می کند، گام بعدی در کاهش تعهدات برجامی باید برداشته شود.

وی بیان کرد: به نظر می رسد با تحولاتی که در فرآیند برجام اتفاق افتاده است، می توانیم بگوییم برجام تقریبا به یک بن بست نهایی رسیده است و دو طرف یعنی هم طرف ایرانی و هم طرف اروپایی هر چه در این فرایند داشتند را به منصه ظهور رسانددند. به همین جهت می توان گفت برجام راهی برای خروج ندارد و اقتضای چنین شرایطی این است که جمهوری اسلامی ایران گام چهارم برای کاهش تعهدات خود را نیز بردارد.

کارشناس مسائل بین الملل در ادامه با تصریح بر اینکه برداشتن گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی خود بسیار کلیدی است، اظهار کرد: میزان کاهش تعهدات ایران با برداشتن گام چهارم بسیار زیاد است و به همین جهت حرکت ایران در این مسیر تجلی بیشتری پیدا می کند که البته این مهم بستگی به تصمیم شورای عالی امنیت ملی دارد.

وی بیان کرد: به نظر می رسد گام چهارم جدی است و این مسئله مطرح می شود که آیا اروپایی ها با کاهش تعهدات برجامی ایران، به میز مذاکرات باز خواهند گشت یا خیر. اروپایی ها در برجام یک روند فرآیندی و نه وضعیتی مانند ایالات متحده آمریکا اتخاذ کرده اند و در این راستا چند سناریو را می توان برای اقدام اروپایی ها مطرح کرد.

قربانی درباره اقدامات احتمالی اروپا در قبال کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: یک سناریو این است که برخی از کشورهای اروپایی ها از برجام خارج شوند که این احتمال خیلی قوی نیست. سناریو دوم این است که اروپایی ها موضوع برجام را به مسائل دیگر مانند مسائل موشکی تعمیم دهند تا فشار بیشتری از این ناحیه به ایران وارد کنند. اتخاذ تصمیم توسط اروپا و انجام یکی از دو سناریو ذکر شده، بستگی به میزان کاهش تعهدات برجامی توسط ایران دارد.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست