صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

نقوی حسینی گفت: هیچ کدام از گام‌های ایران برای کاهش تعهدات خود خلاف برجام نیست و اساسا ایران کاری خلاف برجام انجام نداده است. ضمن اینکه در اجرای هرکدام از این گام ها، متاسفانه شاهد هیچ نوع اقدامی از سوی اروپا برای اجرای تعهدات خود نبودیم.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص اجرای گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی با نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

نقوی حسینی در آغاز با اشاره به خروج آمریکا از برجام و عدم پایبندی اروپا به تعهدات خود، گفت: پس از این مسائل، جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت مطابق مواد 26 و 36 برجام تعهدات خود را کاهش دهد. در پی کاهش تعهدات، ایران فرصت های لازم را به اروپایی ها داد تا آن ها در رفتار خودشان تغییر ایجاد کنند تا با عمل به تعهدات خود یا حداقل برداشتن گام عملی، جمهوری اسلامی ایران اراده غربی ها را ببیند زیرا تاکنون هیچ کدام از تعهدات مالی که اروپایی ها داده اند، عملیاتی نشده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه هر کدام از گام های ایران برای کاهش تعهدات برجامی، اهمیت خاصی دارند، اظهار کرد: به واسطه هر کدام از این گام ها، صنعت هسته ای ایران به شرایط قبل از برجام باز می گردد.

وی تصریح کرد: هیچ کدام از گام های ایران برای کاهش تعهدات خود بر خلاف برجام نیست و اساسا جمهوری اسلامی ایران کاری خلاف برجام انجام نداده است. ضمن اینکه در اجرای هر کدام از این گام ها، دو ماه به غربی ها فرصت داده شد تا آن ها دست به اقدام عملیاتی بزنند اما متاسفانه شاهد هیچ نوع اقدامی نبودیم. در حین کاهش تعهدات ایران، مذاکراتی نیز انجام گرفت اما اروپایی ها تنها بیانیه صادر کردند و خواستند ایران گام های جدید را برندارد و باز هم قول دادند به تعهدات خود عمل خواهیم کرد اما در عرصه عمل، هیچ اقدامی مشاهده نکردیم و به همین جهت گام چهارم نیز آغاز شد.

این نماینده مجلس از ابلاغ رئیس جمهور به سازمان برنامه هسته ای برای آغاز مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی خبر داد و گفت: گام چهارم شامل تزریق گاز به سایت فردو بود که اهمیت بسیار زیادی دارد.

وی در عین حال با تصریح بر اینکه دولت باید گام های دوم تا چهارم را محکم تر بر می داشت، اظهار کرد: دامنه کاهش تعهدات برجامی ایران می توانست گسترده تر باشد تا پیام جدی بودن ایران برای اروپایی ها و دیگر کشورهای غربی شفاف باشد اما به هر حال تصمیم شورای عالی امنیت ملی این بود که سطح کاهش تعهدات برجامی ایران در این اندازه باشد و امیدوار هستیم کاهش تعهدات ایران، روی رفتار غربی ها تاثیر گذارد.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست