بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

استاندار آذربایجان شرقی : زلزله زدگان در حال اسکان موقت هستند

پورمحمدی درباره وضعیت امدادرسانی به زلزله زدگان آذربایجان شرقی گفت: در حال حاضر وارد مرحله اسکان موقت شده ایم که بر اساس مصوبه هیئت دولت به دو شکل کمک ده میلیون تومانی یا ساخت اتاقک انجام می شود.

1398/08/26
|
15:24
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص آغاز فصل سرما و لزوم تسریع در اسکان مردم زلزله زده استان آذربایجان شرقی با دکتر پور محمدی استاندار آذربایجان شرقی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

پور محمدی در آغاز درباره امدادرسانی به زلزله زدگان استان آذربایجان شرقی گفت: در هفته گذشته و پس از وقوع زلزله، بخش زیادی از ظرفیت نیروها درگیر اسکان اضطراری مردم بودیم و در این راستا چادر و وسایل تغذیه و لوازم بهداشتی بین مردم منطقه توزیع شد و خوشبختانه به نحو مطلوبی تقسیم شده است.

وی افزود: در حال حاضر وارد مرحله اسکان موقت شده ایم که بر اساس مصوبه هیئت دولت به دو شکل انجام می گیرد؛ نخست آنکه مبلغی معادل ده میلیون تومان در اختیار خانواده هایی که منازل شان تخریب شده است، قرار می گیرد تا اگر خواستند خانه ای را اجاره کنند و یا حتی در کنار اقوامشان زندگی کنند تا خانه شان بازسازی شود.

پور محمدی درباره شکل دوم اسکان موقت خانواده های زلزله زده توضیح داد و گفت: در حالت دوم، بنیاد مسکن برای خانواده ها اتاقکی در کنج حیات شان می سازد و تا زمانی که خانه شان بازسازی شود، آنجا زندگی می کنند. این اتاقک در محل خانه قبلی شان ساخته می شود که از امکانات آب و برق برخوردار است.

استاندار آذربایجان شرقی بیان کرد: بخش عمده روستایی حالت نخست یعنی دریافت مبلغ ده میلیون تومان را ترجیح دادند و فرم ها و تعهد نامه های مربوطه را امضا کرده اند تا این مبلغ به آنها داده شود و پس از آن خودشان منزلی را اجاره کنند. همچنین تاکنون 250 اتاقک در مرحله دیوارسازی قرار دارد و امیدوار هستیم ظرف همین هفته این اتاقک ها برای کسانی که متقاضی هستند ساخته و تحویل داده شود.

وی به سردسیر بودن منطقه زلزله زده اشاره کرد و افزود: سه تن نایلون بین آن کسانی که در چادر سکنی دارند توزیع شده است تا از بارندگی و سرما تا حدودی در امان باشند.

پور محمدی همچنین با گله از کندی آواربرداری در دو روز گذشته، عنوان کرد: این وضعیت بهتر شده است و با اضافه شدن ماشین آلات، شاهد افزایش سرعت آواربرداری هستیم. علت این کندی نیز آن بود که حدود منازل روستاییان مشخص نبود و کارشناسان بنیاد مسکن باید تعیین حدود کنند و رضایت مالک را انجام دهند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی