بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی بیان كرد: واریز کمک هزینه بنزین به حساب مردم دراثر فشار مجلس به دولت بود

محمدرضا منصوری گفت: دولت برای اطمینان سازی باید کمک خود به مردم در ازای افزایش قیمت بنزین را قبل از گرانی به حساب مردم واریز می‌کرد.

1398/08/27
|
11:24

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص ساز و کارها و سناریوهای تخصیص درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین در زندگی مردم با دکتر جعفر قادری نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و کارشناس مسائل اقتصادی و دکتر محمد رضا منصوری عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

جعفر قادری در آغاز با تصریح بر اینکه دولت کار مطالعاتی و علمی در خصوص تخصیص درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین انجام نداده است، گفت: یکی از اشکالاتی که در جریان افزایش قیمت بنزین متوجه دولت است، این است که قبل از بررسی جزئیات موضوع و دادن اطمینان به مردم درباره تخصیص منابع حاصل از افزایش قیمت ها به خود مردم، اقدام به گران کردن بنزین و سهمیه بندی انجام داد که این اقدام سبب ایجاد التهاب در جامعه شد.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وقتی اطلاعات به مردم به صورت قطره چکانی از سمت دولت ارائه می شود و این نگرانی وجود دارد. گفته می شود قرار است مبلغی به یارانه افراد اضافه شود اما دولت اعلام کرد حتی افرادی که در لیست دریافت کننده های یارانه ها نیستند نیز جزو کسانی هستند که هزینه ناشی از اصلاح قیمت های سوخت به آنها پرداخت خواهد شد. این اقدام در حالی صورت می گیرد که اطلاعات افراد یارانه بگیر در اختیار دولت است اما برای افراد خارج از آن اطلاعاتی در دسترس نیست و مشخص نیست دولت بر چه اساس و به چه طریق و سامانه ای قرار است این کار را انجام دهد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در جامعه این موضوع مطرح است که پرداخت های دولت فقط یک بار صورت خواهد گرفت یا قرار است ماهیانه انجام شود یا در مقاطع مشخصی صورت می گیرد؟ متاسفانه هنوز دولت در این خصوص شفاف سازی نکرده است. اساتید دانشگاهی که به دولت مشاوره می دهند نیز هنوز درباره تصمیم دولت آگاهی ندارند و به همین جهت به نظر می رسد این اقدام دولت یک کار عجولانه بود و این ایراد و اشکال به صورت جدی به دولت وارد است.

محمد رضا منصوری در ادامه با تصریح بر اینکه دولت در زمینه شفاف سازی با مردم موفق عمل نکرده است، گفت: اصلاح قیمت ها با هدف اصلاح الگوی مصرف انجام می گیرد. در ابتدای انقلاب پنج هزار مگاوات برق تولید می کردیم و الان 80 هزار مگاوات و در حالی که جمعیت کشور دو برابر شده اما مصرف سوخت 16 برابر افزایش پیدا کرده است. اصلاح الگوی مصرف دقیقا با این هدف که مصرف معقول و استانداردی داشته باشیم صورت می گیرد.

وی درباره بنزین نیز اظهار داشت: مصرف بنزین از 60 میلیون لیتر به بیش از 90 میلیون لیتر رسیده ایم و با این وضعیت دو سال بعد باید مجددا بنزین را وارد کنیم و این در حالی است که توان تولید 105 میلیون لیتر را بنزین در کشور داریم. قرار است با گران شدن بنزین و اصلاح الگوی مصرف، 20 میلیون لیتر در مصرف بنزین صرفه جویی کنیم.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وقتی بنزین ارزان باشد، یک فرد پولدار 18 برابر فردی با درآمد متوسط بنزین مصرف می کند. از سوی دیگر وقتی در مصرف بنزین صرفه جویی صورت بگیرد، می توانیم آن را صادر کنیم که این اقدام می تواند عدم فروش نفت به دلیل تحریم را جبران کند.

وی با بیان اینکه دولت برای اطمینان سازی باید کمک خود به مردم در ازای افزایش قیمت بنزین را قبل از گرانی به حساب مردم می ریخت، گفت: دولت قول داد همزمان با یارانه ها، این پول را به حساب مردم واریز کند و مجلس در این زمینه به دولت فشار آورده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی