صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

فرشید ایلاتی با تصریح بر اینکه دولت ها برخورد مناسبی در حوزه رگولاتوری و تنظیم گری نداشته اند، اظهار کرد: این موضوع در چند سال گذشته افزایش یافته و شاهد یک نوع رهاشدگی در بازار مسکن هستیم.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص اهمیت و ضرورت ایجاد یک رگولاتوری در حوزه مسکن از ساخت و ساز تا خرید و فروش و اجاره با فرشید ایلاتی کارشناس حوزه مسکن به صورت تلفنی گفتگو کرد.

فرشید ایلاتی در آغاز ایجاد یک رگولاتوری و تنظیم کننده در بازار در شرایط فعلی که دچار التهاب مسکن هستیم را یک اقدام ضروری دانست و عنوان کرد: آنچه اهمیت دارد مدل مداخله دولت است و قطعا باید با مشارکت خود مردم صورت بگیرد. در زمینه تنظیم بازار حوزه ساخت و ساز، سازمان نظام مهندسی و دیگر سازمان های نظارتی وجود دارد و تا حدودی بر کیفیت ساخت مسکن، نظارت وجود دارد اما در حوزه بازار مسکن و نهاد خرید و فروش نهاد رگولاتوری و تنظیم کننده وجود ندارد.

وی درباره تجارب جامعه جهانی گفت: در کشورهای توسعه یافته یکسری دخالت های مستقیم وجود دارد یعنی دولت نهاد ناظر بر بازار دارد و یکسری دخالت های غیر مستقیم و به وسیله بازارهای مالیاتی صورت می گیرد. در حقیقت در کشورهای توسعه یافته دولت بر اساس ظرفیت هایی که در قانون برای آن پیش بینی شده است، با اعمال سیاست های مالیاتی، در عرصه و تقاضا و کنترل اجاره بها دخالت می کند.

این کارشناس حوزه مسکن با تصریح بر اینکه دولت ها برخورد مناسبی در حوزه رگولاتوری و تنظیم گری نداشته اند، اظهار داشت: این موضوع در چند سال گذشته افزایش یافته و شاهد یک نوع رهاشدگی در بازار مسکن هستیم و بنابراین ضرورت ایجاد یک تنظیم گری در بازار مسکن به شدت احساس می شود اما حتما باید بر اساس مشارکت مردم باشد. دولت می تواند از ظرفیت های مردمی در بخش ساخت و ساز استفاده کند تا نسبت به تنظیم بازار اقدام کند.

وی به مرحله پیش از ساخت مسکن نیز اشاره کرد و افزود: در حوزه معادن سنگ های ساختمانی و به طور متریال و مصالح ساختمانی، هیچ گونه شفافیتی وجود ندارد و اصلا مشخص نیست در چهار دهه گذشته، سنگ های معدنی در اختیار چه کسانی بوده است و این عدم شفافیت سبب شده قیمت تمام شده این مصالح نیز مشخص نباشد و این فضای مبهم، سبب افزایش قیمت خود مسکن شده است. بنابراین از ابتدای زنجیره ساخت مسکن یعنی مصالح ساختمانی تا انتها باید توسط یک رگولاتوری مورد نظارت قرار گیرد.

مرتبط با این خبر

  • انگیزه افزایش قیمت مسکن سوداگرایانه است

  • کدآگهی ملک؛ حباب قیمت مسکن را می ترکاند

  • اعمال مالیات بر درآمد مسکن از ایجاد حباب جلوگیری می کند

  • مالیات مازاد بر سرمایه می تواند مانع از جهش قیمت مسکن شود

  • دولت بانک ها را برای پرداخت وام بلند مدت مسکن متقاعد کند!

  • کاهش قابل توجه سود بانکی؛ مهمترین اقدام برای ارزان شدن مسکن

  • کاهش عرضه مسکن به افزایش قیمت آن دامن زده است

  • کاهش تولید مسکن افزایش اجاره بها را رقم زده است

  • بازار بورس؛ یکی از راهکارهای مناسب کنترل نابسامانی اقتصاد و بردن نقدینگی به سمت نیازهای اصلی است

  • ردپای بانک ها در عرصه سوداگری مسکن/ لزوم تعادل عرضه و تقاضا در بخش مسکن