بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

مدیر كل دفتر مطالعات و بررسی های اقتصادی سازمان حمایت از مصرف كنندگان: جلوی افزایش قیمت بسیاری کالاهاگرفته شد

مهرداد ایزدی گفت: هر روز پس از افزایش قیمت بنزین ستاد تنظیم بازار جلسه تشکیل می‌دهد و تغییرات قیمتی را رصد می کند. اجازه ندادیم افزایش قیمت بنزین، روی همه کالاها تاثیر بگذارد.

1398/09/26
|
12:45
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص عملکرد سازمان های نظارتی در جلوگیری از افزایش قیمت کالاها با مهندس مهرداد ایزدی مدیر کل دفتر مطالعات و بررسی های اقتصادی سازمان حمایت از مصرف کنندگان به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مهرداد ایزدی در آغاز با بیان اینکه قبل از یکسان سازی نرخ ارز، تورم رسمی که بانک مرکزی اعلام کرده بود یعنی 42 درصد را در کشور داشتیم، گفت: با وجود چنین تورمی، طبیعی است که انتظار افزایش بخشی از کالاها را داشته باشیم اما بعد از اینکه بنزین گران شد، در نخستین گام بخش نامه ای ابلاغ شد که تمام کالاها و خدمات هیچ گونه افزایشی نباید داشته باشند زیرا ممکن بود یک جو روانی در کشور ایجاد شود که چون بنزین 50 درصد افزایش داشته است، کالاها نیز باید افزایش داشته باشند.

وی ادامه داد: پس از افزایش قیمت بنزین، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و باقی سازمان ها و دستگاه های نظارتی با واحدهای تولیدی و شرکت های پخش و همچنین اتحادیه ها و سندیکاها ارتباط گرفتند و ممنوعیت افزایش قیمت را ابلاغ کردند و آنها نیز با دولت همراهی کردند.

مدیر کل دفتر مطالعات و بررسی های اقتصادی سازمان حمایت از مصرف کنندگان درباره اقدامات دیگر اشاره و بیان کرد: با توجه به اینکه بنزین 200 درصد افزایش قیمت داشت، بررسی کردیم این افزایش قیمت ممکن است روی چه کالاها و یا خدماتی تاثیرگذار باشد و پس از بررسی مشخص شد، افزایش قیمت بنزین مستقیما روی جابجایی مسافر درون شهری اثر می گذارد. در این زمینه سازمان تاکسیرانی همراهی و همکاری خیلی خوبی داشتند و در این راستا سهمیه بنزین آنها نیز افزایش پیدا کرد.

وی اضافه کرد: هر روز پس از افزایش قیمت بنزین ساد تنظیم بازار جلسه تشکیل می دهد و تغییرات قیمتی را رصد می کند. البته باید واقعیت را نیز همزمان قبول کنیم و طبیعتا با افزایش قیمت بنزین، تاکسی ها نیز مجبور هستند بنزین گران تری بزنند و با وجود اعطای سهمیه به آنها، اما واقعیت این است که هزینه های آن ها افزایش پیدا کرده است اما آنچه برای ما اهمیت داشت این بود که اجازه ندهیم افزایش قیمت بنزین، روی همه کالاها تاثیر بگذارد و جلوی این مسئله تا حدود زیادی گرفته شده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی