بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس حوزه بین الملل: بازگرداندن مطالبات ایران از اهداف سفر روحانی به ژاپن و مالزی است

محمود دهقان بیان کرد: یکی از اهداف سفر روحانی به ژاپن و مالزی و کشورهای حوزه شرق آسیا، ضمن گسترش ارتباطات سیاسی، بازگرداندن مطالبات مالی است.

1398/09/27
|
11:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص سفر رئیس جمهور به مالزی و ژاپن با دکتر محمود دهقان کارشناس حوزه بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمود دهقان در آغاز با اشاره به سفر روحانی رئیس جمهور ایران به مالزی و دیدار با ماهاتیر محمود نخست وزیر این کشور گفت: ماهاتیر محمد یک شخصیت مستقل و شناخته شده در سطح بین الملل و مورد پذیرش بسیاری از سیاست مداران جهان است و در کشور خود نیز محبوبیت بسیار زیادی دارد زیرا توانست پایه گذار مالزی جدید باشد و با سازندگی و ترمیم کشور، مالزی را از یک وضعیت اسفبار به یک دولت پیشرفته تبدیل کند.

وی بیان کرد: از زمانی که انقلاب اسلامی ایران شکل گرفت، ماهاتیر محمد از حرکت و جنبش مستقل ایران تقدیر می کرد و در همه جریانات، در قالب یک شخصیت مستقل موضع گیری می کرد. ایران در قالب سازمان های مختلفی با مالزی همکاری دارد که یکی از مهمترین آن ها سازمان غیر متعهدها است که ایران و مالزی هر دو جزو بنیان گذاران بوده اند.

این کارشناس حوزه بین الملل ضمن اشاره به تجارت وسیع ایران و مالزی بیان کرد: در میان کشورهایی که رئیس جمهور به آنها سفر می کند، ژاپن و مالزی عمده ترین آن ها هستند و ایران مطالباتی را از این کشورها از محل صادرات محصولات نفتی و غیرنفتی دارد که متاسفانه به دلیل سیاست های تحریمی آمریکا، امکان دریافت پول آن ها وجود نداشته است و یکی از اهداف سفر روحانی به ژاپن و مالزی و کشورهای حوزه شرق آسیا، ضمن گسترش ارتباطات سیاسی، بازگرداندن مطالبات مالی است تا با ایجاد یک کانال مالی، ایران بتواند از طریق پول ملی دو کشور اقدام به معادله کند.

وی بیان کرد: بسیاری از رسانه ها پیش بینی می کنند سفر روحانی به مالزی و ژاپن بتواند راهی را باز کند به مطالبات مهم خود در این کشورها دست یابد و در نهایت باعث گشایشی در حوزه اقتصادی داخلی شود.

دهقان، مسائل دیپلماتیک و سیاسی را به عنوان یکی از اهداف سفر رئیس جمهور به ژاپن اشاره و بیان کرد: مدتی پیش «آبه شینزو» به تهران سفر داشت. این سفر و همچنین سفری که رئیس جمهور به ژاپن دارد و البته دیداری که هر دو مقام ایرانی و ژاپنی در سازمان ملل با یکدیگر داشتند، توسط رسانه های غربی منحرف شد و این دیدارها و سفر نخست وزیر ژاپن را حاوی پیامی از جانب آمریکا برای مذاکره عنوان کردند اما طبق گفته نخست وزیر ژاپن چنین موضوعی در کار نبوده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی