صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

وهاب قلیچ بیان کرد: ارزهای دیجیتال می توانند تحت نظارت دولت باشند و این باعث می شود فرار از تحریم ها و ویژگی هایی که ارزهای رایج دارند را نتوانیم از طریق ارزهای دیجیتال پیاده سازی کنیم.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص پیشنهاد ایران برای ایجاد یک ارز مجازی برای مبادلات مالی در جهان اسلام با دکتر وهاب قلیچ کارشناس مسائل اقتصادی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

وهاب قلیچ در آغاز با بیان اینکه قبل از بحث ارزهای دیجیتال، موضوع پیمان های مالی مطرح شده بود تا اقتصاد کشور را از سلطه دلار یا ارزهای جهان روای دیگری که کشور را در شرایط تحریم، دچار مشکل می گردد، نجات دهد، اظهار کرد: پیمان های پولی و مالی به دلیل محدودیت هایی که داشت، مورد استقبال قرار نمی گرفت و به همین جهت ایران پیشنهاد مبادلات مالی بر اساس ارز مجازی داده است.

وی درباره ارزهای مجازی تصریح کرد: باید بین ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده تفاوت قائل شویم. اگر می خواهیم بر روی «بلاک چین» متمرکز شویم و از ارزهایی استفاده کنیم که قابلیت تحریم شدن آن ها به حداقل برسد، نیاز داریم از ارزهای رمزگذاری شده استفاده کنیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی درباره ویژگی ارزهای رمزنگاری شده گفت: این ارزها معمولا تحت سلطه و تحت هدایت و نظارت دولت ها و یا مرکز متمرکزی نیستند. اساسا یکی از ویژگی های ارزهای رمزنگاری شده این است که متمرکز نیستند و نمی توانند تحت بانک های مرکزی و یا دولت های خاصی باشند.

وی افزود: آنچه ایران ظاهرا پیشنهاد داده و مطرح کرده، ارزهای دیجیتال و نه ارزهای رمزنگاری شده است. ارزهای دیجیتال می توانند تحت کنترل باشند زیرا ممکن است ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی صادر شوند و می تواند کشور را تا حدی در زمینه مبادلات مالی تامین کند و تا حدودی جایگزین مناسبی برای پیمان های مالی باشند.

قلیچ در عین حال تاکید کرد: ارزهای دیجیتال خیلی از ویژگی های ارزهای رمزنگاری شده را ندارند زیرا ارزهای دیجیتال متمرکز هستند در حالی که یکی از خصلت های ارزهای رمزنگاری شده این است که متمرکز نیستند یعنی تحت نظارت جای خاصی نیستند و این باعث می شود فرار از تحریم ها و ویژگی هایی که ارزهای رایج دارند را نتوانیم از طریق ارزهای دیجیتال پیاده سازی کنیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی به مزایای ارز دیجیتال نیز اشاره کرد و افزود: کشورهای اسلامی در صورتی که یک پیمان پولی برای استفاده از ارزهای دیجیتال منعقد کنند، از مزایایی مانند پیگیری منافع مشترک کشورها، ارتباط مالی کشورهای اسلامی و رفع مشکلات فقهی مربوط به دیگر مبادلات ارزی بین المللی بهره می برند.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست