صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

حمیدرضا آصفی بیان کرد: آمریکایی ها پس از ترور، چندین کشور را واسطه کرده اند تا با مقامات ایرانی گفتگو کند تا هم اقدام خود را توجه کند و هم اینکه این کشورها واسطه شوند تا ایرانی ها اقدام متقابل انجام ندهند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص شکست پروژه های آشوب زایی آمریکا در منطقه و ایجاد زمینه برای شهادت قاسم سلیمانی با دکتر حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت خارجه و دیپلمات باسابقه ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حمیدرضا آصفی در آغاز با بیان اینکه رفتار آمریکایی ها غیر منطقی است، گفت: دولتمردان آمریکایی به صورت عمومی غیر منطقی هستند و ترامپ نیز به صورت خاص، قائل به هیچ صداقت و مفاهیم شناخته شده بین المللی نیست.

وی تصریح کرد: رفتارهای امروز آمریکا یک شگرد شکست خورده است. آمریکایی ها پس از این اقدام تروریستی، اعلام کردند این کار یک اقدام پیش دستانه بود زیرا سردار قاسم سلیمانی، علیه آمریکا اقدام می کرد و این را مطرح کردند چون موضوع در دنیا مورد پذیرش قرار نگرفت و افکار عمومی از این ترور حمایت نکردند.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه با بیان اینکه خود آمریکایی ها نیز فهمیدند اقدام آن ها برای مردم جهان توجیه پذیر نیست، عنوان کرد: اگر ترور قاسم سلیمانی اقدامی مقبول بود، نیازی به این همه توجیه نبود. پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا و بقیه عوامل این کشور، از روز جمعه دائما تلاش می کنند این ترور را اقدامی موجه جلوه کنند.

وی خاطرنشان کرد: سردار سلیمانی با یک هواپیمای عمومی به بغداد رفته است و این ناشی از مردم بودن و خاکی بودن سردار بود. شهید کردن چنین فردی آن هم به صورت شبانه کار سختی نیست چون سردار اهل تشریفات و حفاظت های آنچنانی نبود، اما با این وجود آمریکایی ها دائم کار خود را بزرگ جلوه می دهند.

آصفی با اشاره به تلاش های دیپلماتیک آمریکا، عنوان کرد: پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا از روز جمعه با همه کشورهای به صورت تلفنی گفتگو می کند و تلاش می کند سران کشورها را توجیه کند و این ناشی از آن است خود آمریکایی ها نیز می دانند این اقدام، کاری زشت و غیر قابل توجیه است.

دیپلمات باسابقه ایران افزود: آمریکایی ها پس از ترور، چندین کشور را واسطه کرده اند تا با مقامات ایرانی گفتگو کند تا هم اقدام خود را توجه کند و هم اینکه این کشورها واسطه شوند تا ایرانی ها اقدام متقابل انجام ندهند و در واقع آن ها از ایران التماس و درخواست دارند که دست به انتقام جویی نزنند اما همانطور که مسئولین گفتند، این انتقام قطعی است و تنها باید زمان آن مشخص شود.

مرتبط با این خبر

  • پیامدهای ترور شهید سلیمانی متوجه کاخ سفید خواهدبود

  • شهید حاج قاسم سلیمانی مبارزه علیه استکبار را جهانی کرد

  • حاج قاسم سلیمانی موثرترین عنصر در نابودی اهداف امریکا بود

  • خون شهید سلیمانی آغازی بر پایان امریکا در منطقه است

  • ترور قاسم سلیمانی رویایی مستقیم آمریکا با جمهوری اسلامی ایران است

  • به واسطه این شرایط که به وجود آمده آمریکا هزینه بالایی را پرداخت خواهد کرد

  • سرزمین های اشغالی به حالت آماده باش درآمد

  • ولایت مداری، حاج قاسم را محبوب دلها کرد

  • ترور سردار سلیمانی نشانه انفعال و ضعف آمریکا بود

  • جنایت آمریکا عامل تنش های جدید در منطقه و جهان خواهد بود