صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

احمد نادری بیان کرد: آمریکا پس از فرو ریختن هیمنه خود در اثر حمله موشکی ایران، تمام فشار خود را از طریق عوامل داخلی که شامل بخشی از رسانه های رسمی نیز می شوند، برای آسیب سازی داخلی متمرکز کرده است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص ناتوانی راهبردی آمریکا در جنگ و پاسخ متقابل پس از حمله موشکی ایران و تلاش آمریکا برای تقابل جدید با ایران و سرپوش گذاشتن بر ناتوانایی های خود با دکتر احمد نادری رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

احمد نادری در آغاز با تصریح بر اینکه پاسخ ایران به ترور سردار سلیمانی و حمله موشکی به پایگاه عین الاسد، یک اتفاق تاریخی ویژه بود که از 1945 بی سابقه بوده است، گفت: از پایان جنگ جهانی دوم تا کنون هیچ دولتی جرات حمله به پایگاه آمریکایی را نداشته است. اقدامات آمریکا نوعی از یکه تازی است که در طول این سالیان همیشه شاهد آن بوده ایم و این امر، تازگی ندارد.

وی بیان کرد: آنچه ایران با حمله موشکی انجام داد بر اساس سخن مقام معظم رهبری، یک سیلی بود و حتی آن انتقام سختی که ایران به دنبال آن بود، اجرا نشد. وقتی این سیلی زده شد، به لحاظ سمبلیک و همچنین به لحاظ عملی، هیمنه آمریکا فرو ریخت و اساسا از نظر پرستیژی، آبرویی برای آمریکا در روابط بین الملل باقی نمانده است.

رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران با بیان اینکه تمام تهدیداتی که ترامپ بعد از شهادت سردار سلیمانی داشت برای این بود که ایران بترسد و این سیلی سخت را انجام ندهد اما با حمله موشکی ایران، آبروی آمریکا فرو ریخت و باید به نوعی به فکر جبران مافات باشد تا بتواند در اذهان عمومی جهانیان تغییر جهت دهد و از این جهت به سمت سناریوی آسیب سازی داخلی حرکت کردند.

وی با اشاره به این موضوع که سناریو آسیب سازی داخلی بارها شکست خورده است، اما می تواند دولت را درگیر کند، عنوان کرد: در یک دهه اخیر، آمریکا بارها در کشورهای مختلف به سمت جنبش های اجتماعی حرکت کرده است. آمریکایی ها احساس می کنند این ظرفیت ایجاد جنبش در بخشی از بدنه ایران وجود دارد که این بخش، همان غرب گراها هستند که از مراتب مختلفی همچون مراتب حکومتی و دولتی و همچنین غیردولتی تغذیه می شود.

رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران تصریح کرد: آمریکا پس از فرو ریختن هیمنه خود در اثر حمله موشکی ایران، تمام فشار خود را از طریق عوامل داخلی که شامل بخشی از رسانه های رسمی نیز می شوند، برای آسیب سازی داخلی متمرکز می کند. در این میان برخی از مردم نیز تحت تاثیر احساسات و تهییج شدن که به دلیل سوگواری ناشی از دست دادن هموطنان است، به این افراد می پیوندند که البته کوتاه مدت است و تنها شاهد اجتماعات کوچکی در تهران بوده ایم که امیدوار هستیم به زودی با هوشیاری مردم از بین برود.

مرتبط با این خبر

  • پیامدهای ترور شهید سلیمانی متوجه کاخ سفید خواهدبود

  • شهید حاج قاسم سلیمانی مبارزه علیه استکبار را جهانی کرد

  • حاج قاسم سلیمانی موثرترین عنصر در نابودی اهداف امریکا بود

  • خون شهید سلیمانی آغازی بر پایان امریکا در منطقه است

  • ترور قاسم سلیمانی رویایی مستقیم آمریکا با جمهوری اسلامی ایران است

  • به واسطه این شرایط که به وجود آمده آمریکا هزینه بالایی را پرداخت خواهد کرد

  • سرزمین های اشغالی به حالت آماده باش درآمد

  • ولایت مداری، حاج قاسم را محبوب دلها کرد

  • ترور سردار سلیمانی نشانه انفعال و ضعف آمریکا بود

  • جنایت آمریکا عامل تنش های جدید در منطقه و جهان خواهد بود