بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

تحلیلگر مسائل منطقه بیان كرد: براساس مصوبه پارلمان عراق هیچ پایگاه نظامی نباید دراختیار تروریستهای امریکایی باشد

کنعانی مقدم گفت: پارلمان عراق به دولت اجازه داده پایگاه آمریکایی را تعطیل کند؛ همچنین پایگاهی نباید در کنترل نظامیان آمریکایی باشد.

1398/10/24
|
11:45

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص مصوبه اخیر پارلمان عراق در خصوص لزوم اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور با دکتر حسین کنعانی مقدم تحلیلگر مسائل منطقه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حسین کنعانی مقدم در آغاز با اشاره به مصوبه پارلمان عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور، گفت: برای تصویب و اجرای این قانون نیاز به یک فرآیند و پروسه دارد. در حال حاضر پارلمان عراق این اجازه را به دولت داده است که پایگاه آمریکایی را تعطیل کند اما این مصوبه چند بند دارد که به عنوان مثال، آمریکایی ها می توانند برای آموزش و کارهای لجستیکی و مستشاری حضور داشته باشند اما به صورت نظامی نباید پایگاهی در کنترل نظامیان آمریکایی باشد.

وی بیان کرد: مصوبه پارلمان عراق ابلاغ شده است و در حال طی کردن فرآیند خود است. آمریکایی ها مدعی هستند در چارچوب موافقت نامه امنیتی که با عراقی ها دارند، باید برای حفظ نیروهایشان از نظر امنیتی، حضور نظامی داشته باشند. آن ها همچنین مدعی هستند هزینه های زیادی انجام داده اند و در پایگاه عین الاسد که مورد هدف موشکی قرار گرفت، میلیون ها دلار هزینه کرده اند. در حقیقت آمریکایی ها می خواهند فرآیند اجرای مصوبه عراق برای خروج شان از این کشور طولانی شود و پس از آن هم ممکن است، دولت های بعدی عراق، رفتارهای دیگری داشته باشند.

تحلیلگر مسائل منطقه به مردم عراق اشاره و اظهار کرد: مردم این کشور در تشییع پیکر پاک سردار سپهبد قاسم سلیمانی نشان دادند مخالف حضور آمریکایی ها هستند. این در حالی است که تا چند روز قبل، برخی از تظاهرات کنندگان در عراق شعار می دادند که ایران باید بیرون برود اما در تشییع پیکر شهدا در عراق، شعارها تغییر کرده بود و مردم خواستار خروج آمریکا از عراق شده اند و در حقیقت کاملا معادلات آمریکا بر هم ریخت و توطئه این کشور را خنثی کرد.

وی افزود: مطالبه عمومی مردم این است که آمریکایی ها به هیچ وجه نباید حضور داشته باشند و این شامل حضور نظامی، لجستیکی، مستشاری و پایگاهی می شود. در چنین شرایطی آمریکایی ها تحت فشار جدی دولت عراق و همچنین مراجع این کشور هستند زیرا مردم خواهان جمع شدن بسیاط آمریکایی ها از خاک این کشور هستند و این موج در حال سرایت به کشورهای دیگر هم هست و کشورهای دیگر نیز فکر می کنند چگونه با تصویب قوانین، می توانند مانع از حضور پایگاهی آمریکا شوند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی