صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

ظهره وند گفت: مکانیزم ماشه مانور اروپایی ها برای فرار به جلو و سرپوش گذاشتن روی تعهدات عمل نکرده شان است و این در حالی است که ایران ده روز دیگر گام پنجم کاهش تعهدات برجامی خود را آغاز می کند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو رفتار غیر مسئولانه اروپا در قبال انعطاف ایران نسبت به خروج آمریکا از برجام و فعال سازی مکانیزم حل اختلاف برجام توسط انگلیس، فرانسه و آلمان با ابوالفضل ظهره وند دیپلمات سابق کشور و کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی روی آنتن رفت.

ابوالفضل ظهره وند در آغاز با بیان اینکه اروپایی ها در آغاز فرآیند مکانیزم ماشه هستند، گفت: طبق ماده 36 برجام این موضوع پیش بینی شده است که هر یک از اعضای این توافق نامه در صورت اعتراض و نقد توافقنامه می توانند موضوع را به کمیسیون نظارت احاله دهند و اگر در صورت عدم اقناع، می توانند موضوع را به شورای امنیت ببرند و در شورای امنیت پرونده ایران مورد بحث قرار می گیرد و چنانچه رای اعضا مثبت باشد، تحریم های شش قطعنامه باز خواهد گشت که تحت عنوان ماشه از آن یاد می شود.

وی بیان کرد: اقدام کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان برای بازگشت مکانیزم ماشه یک مانور توسط اروپایی ها برای فرار به جلو و سرپوش گذاشتن روی تعهدات عمل نکرده شان است و این در حالی است که ایران ده روز دیگر گام پنجم کاهش تعهدات برجامی خود را آغاز می کند. در واقع گام پنجم ایران، این کشورهای اروپایی را بسیار به هم ریخته است و حداقل کاری که می توانند اروپایی ها انجام دهند، استفاده از ماده 36 برجام یعنی مکانیزم ماشه است.

این دیپلمات با سابقه کشور با تاکید بر اینکه توپ در حال حاضر در زمین اروپایی ها است، عنوان کرد: چهار گامی قبلی که در جهت کاهش تعهدات برجامی برداشته شد، به دلیل ایجاد توازن بین تکالیف و تعهدات ایجاد شود زیرا ایران تمام تکالیف خود را انجام داده بود اما اروپایی ها تکالیف خود را انجام ندادند و این در حالی است که اروپایی ها از مزایای برجام تحت عنوان دست یابی به سطح بالاتری از امنیت در حقوق بین الملل دست پیدا کردند.

این کارشناس مسائل سیاسی به وظایف اروپا در برجام اشاره و خاطرنشان کرد: اروپایی ها باید در قبال تعهدات ایران، تحریم ها را لغو می کردند و همچنین سیستم های مالی که امکان دور زدن تحریم را داشته باشند، اجرا کند. اروپایی ها در حقیقت تلاش می کنند جاده برجام را یک طرفه و به سود خودشان ایجاد می کنند و این اقدامات اروپا برای فعال سازی مکانیزم ماشه، یک نوع فریبکاری و فرار رو به جلو است.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست