صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

مجتبی رضا خواه با بیان اینکه وحدت و خشم و احساس انتقام مردم ایران پس از ترور سردار سلیمانی، به گوش مردم آمریکا نیز رسید، عنوان کرد: این مسئله تبعات سیاسی بدی را برای ترامپ داشته است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص راهبرد ترامپ در قبال ایران با دکتر مجتبی رضاخواه کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مجتبی رضاخواه در آغاز با اشاره به گزارش نیویورک تایمز که اقدامات رئیس جمهور آمریکا را در چارچوب تنش آفرینی با ایران، سبب از دست دادن آرای انتخابات سال جاری میلادی عنوان می کند، گفت: پس از طرح استیضاح ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به دنبال این بود که بتواند با یک موضوعی اذهان را از مسئله اصلی یعنی استیضاح منحرف کند و بتواند یک اجماعی را در حزب جمهوری خواهان به وجود بیاورد تا این نیاز احساس شود که ترامپ باید در پست ریاست جمهوری باقی بماند.

وی با بیان اینکه اگر دو سوم اعضای مجلس سنا به طرح استیضاح ترامپ رای مثبت بدهند، وی از ریاست جمهوری برکنار می شود، اظهار داشت: این موضوع با توجه به چینش مجلس سنا در آمریکا، خیلی بعید به نظر می رسید اما ترامپ تلاش کرد پایگاه رای او در انتخابات ده ماه بعد، از دست ندهد و به همین جهت عملیات تروریستی را انجام داد و سردار سلیمانی را ترور کرد و با چیزی مواجه شد که اصلا انتظارش را نداشت و آن خشم شدید مردم ایران نسبت به عملیات تروریستی بود.

این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه به جو موجود در آمریکا اشاره کرد و افزود: به وضوح می توان دید مردم آمریکا از نوع واکنش مردم ایران بسیار حیرت زده شدند و نمی توان این موضوع را انکار کرد. در حقیقت وحدتی که پس از شهادت سردار سلیمانی بین مردم ایجاد شد، به قدری تاثیر بالایی داشت که نه تنها بر سیاست مداران آمریکا، بلکه بر مردم این کشور نیز تاثیر گذاشت و این اتحاد و حضور پرشور یک نقطه عطف در سال های اخیر بود.

وی با بیان اینکه وحدت و خشم و احساس انتقام مردم ایران پس از ترور سردار سلیمانی، به گوش مردم آمریکا نیز رسید، عنوان کرد: این مسئله تبعات سیاسی بدی را برای ترامپ داشته است و حتی یکی از مقامات آمریکایی اعلام کرد، ترامپ پس از اینکه خشم مردم آمریکا را مشاهده کرد، وحشت زده شده بود و این نشان می دهد رئیس جمهور آمریکا اصلا چنین تصوری نداشت.

رضاخواه عنوان کرد: ترامپ در پی ترور سردار سلیمانی، تلاش کرد بین جمهوری خواهان وحدت ایجاد کند تا پایگاه رای او در انتخابات حفظ شود اما شرایط در حال حاضر بر خلاف انتظار او پیش رفته است و اساسا یکی از راه هایی که می توان آمریکایی ها را مجبور به عقب نشینی کرد، وحدت بین مردم است.¬

مرتبط با این خبر

  • پیامدهای ترور شهید سلیمانی متوجه کاخ سفید خواهدبود

  • شهید حاج قاسم سلیمانی مبارزه علیه استکبار را جهانی کرد

  • حاج قاسم سلیمانی موثرترین عنصر در نابودی اهداف امریکا بود

  • خون شهید سلیمانی آغازی بر پایان امریکا در منطقه است

  • ترور قاسم سلیمانی رویایی مستقیم آمریکا با جمهوری اسلامی ایران است

  • به واسطه این شرایط که به وجود آمده آمریکا هزینه بالایی را پرداخت خواهد کرد

  • سرزمین های اشغالی به حالت آماده باش درآمد

  • ولایت مداری، حاج قاسم را محبوب دلها کرد

  • ترور سردار سلیمانی نشانه انفعال و ضعف آمریکا بود

  • جنایت آمریکا عامل تنش های جدید در منطقه و جهان خواهد بود