صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

برخورداری با بیان اینکه در صورت تصویب لوایح پالرمو و سی اف تی، ایران عضو FATF¬ نخواهد شد، گفت: حتی اگر بدترین وضعیت تحریم های FATF را نیز اعمال کنند، سطح آن بسیار پایین تر از تحریم های آمریکا است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص دشمنی آشکار آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و ضرورت نگاه بدبینانه به اهداف نهادهای بین المللی از پیوستن ایران به دو کنوانسیون پالرمو و CFT در بررسی های کارشناسی با دکتر یاسر برخورداری استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

یاسر برخورداری در آغاز با بیان اینکه FATF یک گروه اقدام ویژه برای مباحث مالی و بانکی است اما امروز بیشتر کارکرد سیاسی پیدا کرده است، گفت: درباره لایحه سی اف تی و پالرمو که مورد بحث زیادی واقع شده و متاسفانه به صورت غیر کارشناسی نیز وارد عرصه عمومی شده است، اطلاعات درستی ارائه نمی شود.

وی با اشاره به مهلت FATF به ایران تا پایان بهمن ماه برای تصویب دو لایحه پالرمو و سی اف تی اظهار کرد: بالغ بر یک سال و نیم است که هر زمان مجمع عمومی FATF تشکیل می شود، به این ایران اولتیماتوم می دهند و کشورمان را تهدید می کنند.

این استاد دانشگاه درباره اثرات اجرایی شدن تهدیدات FATF اظهار کرد: وقتی ایران تحت تحریم های آمریکا قرار دارد، اساسا FATF موضوعیتی ندارد زیرا حتی اگر بدترین وضعیت تحریم های FATF را نیز اعمال کنند، سطح آن بسیار پایین تر از تحریم های آمریکا است.

وی با بیان اینکه در صورت تصویب لوایح پالرمو و سی اف تی، ایران عضو FATF¬ نخواهد شد، عنوان کرد: اعضای اصلی و شورای حکام FATF، 37 کشور بیشتر نیستند و باقی کشورهایی که FATF را پذیرفته اند، با این نهاد همکاری می کنند. در حقیقت این 37 عضو که رژیم صهیونیستی، عربستان سعود و آمریکا جزو آن ها هستند، تصمیم گیر هستند و استانداردهای FATF را به روز می کنند. در واقع وقتی بخواهیم با FATF همکاری کنیم، دقیقا باید بر اساس استانداردهایی که این کشورها تعریف می کنند، عمل کنیم.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: FATF دارای 41 شرط و اقدام است که 39 شرط توسط ایران پذیرفته شده است و تنها پالرمو و سی اف تی باقی مانده. ایران حتی اگر تمام برنامه ها و شرط ها را نیز بپذیرد، باز هم کار پایان نمی یابد و آن ها هیچ تضمینی نداده اند که ایران را در لیست سیاه قرار ندهند زیرا آن ها دائما استانداردهای FATF را به روز می کنند و ایران باید بر اساس استانداردهای جدید کار کند. در حال حاضر نیز قرار هفت شرط دیگر نیز اضافه شود و این وضعیت در سال های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست