بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

تحلیلگر مسائل سیاسی بیان كرد: ارسال پرونده به شورای امنیت، هدف اروپایی ها از اجرای مکانیزم ماشه است

محرابی گفت: پس از گذشت 35 روز از آغاز فرآیند مکانیزم ماشه، ارسال پرونده ایران به سازمان ملل و شورای امنیت در دستور کار قرار می گیرد.

1398/10/29
|
14:15
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص مکانیزم ماشه با دکتر محرابی استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محرابی در آغاز با بیان اینکه مکانیزم ماشه برای اعمال قدرت توسط غرب در برجام تعبیه شد، گفت: قدرت های اروپایی و ایالات متحده آمریکا با قرار دادن ماشه، به طریقی قصد داشتند تضمین های جدی خودشان را در برجام داشته باشند در حالی که باید به ایران برای برداشتن تحریم ها تضمین می دادند و به همین جهت امروز شاهد هستیم، نه اروپا و نه آمریکا هیچ کدام به تعهدات خود عمل نکردند.

وی بیان کرد: مکانیزم ماشه در راستای حمایت ایالات متحده و سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلستان از یکدیگر برای فشار علیه ایران است و در حقیقت این مکانیزم، یک اقدام ناجوانمردانه برای فشار به ایران جهت پذیرفتن خواسته های آن ها است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه مکانیزم ماشه در ماده 36 برجام اعمال شده است، عنوان کرد: بر اساس برجام، آن ها یک بازه زمانی 35 روزه را در نظر گرفتند که در این مدت، فشار به ایران بیاورند و سازمان ملل را در این زمینه آگاه کنند. به نظر می رسد در این بازه زمانی، شرایط همچنان بین ایران و اروپا باقی می ماند و پس از آن، فاز دوم را برخواهند داشت.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در ادامه از عدم اجرای تعهدات اروپایی ها گفت و اظهار کرد: کشورهای اروپایی در دو سال گذشته حرف های زیادی مطرح کردند اما هیچ کدام از آن ها عملیاتی نشد و حتی این کشورها در زمینه غذا و دارو نیز ناجوانمردانه فشارهای خود را ادامه دادند.

وی اشاره کرد: پس از گذشت 35 روز از آغاز فرآیند مکانیزم ماشه، ارسال پرونده ایران به سازمان ملل و شورای امنیت در دستور کار قرار می گیرد و در صورت اجرایی شدن این مکانیزم، در زمینه خرید کالاهای دو منظوره و تسلیحات دفاعی دچار تحریم جدید می شویم. در کنار این اقدامات، تحریم های دیگر نیز در نظر گرفته شده است و در حقیقت اروپایی ها پکیجی از اعمال فشارها را برای ضدیت با ایران در نظر دارند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی